نشست استانبول صلح افغانستان بزودی راه اندازی می شود

19 May 2021

۲۹ ثور ۱۴۰۰

یک مشاور وزارت دولت در امور صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده که هیئت طالبان در اجلاس استانبول اشتراک می‌کند.

عزیزالله فضلی می‌گوید، تیم دولت و مذاکره کننده طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر، جمعه گذشته در مورد آمادگی برای نشست استانبول نیز گفتگو کرده‌اند.

دیدار بین هیئت‌های مذاکره کننده در دوحه بعد از یک وقفه طولانی انجام شده است.

طالبان گفته بودند، تا زمانی که عساکر امریکایی تا اول می، از افغانستان خارج نشوند، در مذاکرات بین افغان‌ها شرکت نخواهند کرد.

عزیزالله فضلی مشاور وزارت دولت در امور صلح در مورد نشست اخیر در دوحه گفت، یک هیئت طالبان در نشست استانبول شرکت خواهد کرد: “تا حد زیاد به نظر می‌رسد که طالبان هم آماده شرکت در نشست ترکیه هستند. حکومت افغانستان همیشه گفته که ما برای صلح پایدار که در آن آرزوی‌های ملت تضمین شده باشد، کاملاً آماده هستیم.”

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که در مورد برگزاری نشست استانبول، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

اما محمد امیری معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، آمادگی‌ها برای نشست استانبول تسریع شده است: “حکومت آماده اشتراک فعالانه در کنفرانس استانبول است. کار بالای اجلاس استانبول جریان دارد، اما تا هنوز وقت و زمان آن مشخص نیست.”

نشست استانبول که در آن در مورد حکومت موقت و ختم جنگ در افغانستان بحث خواهد، توسط ایالات متحدۀ امریکا و جامعه جهانی مهم خوانده شده است.

گرچه مذاکرات بین افغان‌ها در قطر در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد، اما تا اکنون چندین بار به تأخیر افتاده و سرنوشت روند صلح افغانستان و گفتگوهای بین افغان‌ها در حالت ابهام قرار دارد.

بر اساس توافق ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ بین ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده و طالبان، اول می مهلت خروج همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان تعیین شده بود.

اما ادارۀ جو بایدن، رئیس جمهور امریكا اعلام کرد كه خروج نیروهای این کشور از افغانستان، اول ماه می آغاز و تا ۱۱ سپتمبر سال‌جاری ادامه خواهد داشت.Skip to toolbar