حکومت، تشکیل شورای عالی دولت نهایی می‌شود

19 May 2021

۲۹ ثور ۱۴۰۰

منابع آگاه در حکومت می‌گویند که تلاش‌ها برای تشکیل شورای عالی دولت تسریع یافته است و احتمال می‌رود ترکیب این شورا در جریان روزهای آینده نهایی و اعلام شود.

به گفته این منابع،‌ دیدارهای اخیر رییس جمهور غنی با شماری از سیاسیون ریشه در تشکیل همین شورا دارد. روند تسهیل این اجماع را نیز حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، مدیریت می‌کند.

پیش‌تر در دیدار محمداشرف غنی با گلبدین حکمتیار که به وساطت حامد کرزی تنظیم شده بود، رهبر حزب اسلامی با حضور در این شورا موافقت کرده است.

هم‌چنان قرار است در جریان روزهای آینده دیداری میان رییس جمهور غنی و صلاح‌الدین ربانی به هدف کسب رضایت رییس حزب جمعیت اسلامی برای حضور در این شورا سازمان‌دهی ‌شود. شورای عالی دولت ۲۰ تا ۲۵ عضو خواهد داشت که تاکنون حضور دو زن در این شورا نهایی است.

با این حال مبتنی بر خواست امریکا و شورای مصالحه، قرار است سهم زنان به چهار تا پنج نفر افزایش یابد. منابع تصریح می‌کنند که حضور برخی از سیاسیون در ترکیب این شورا از پیش نهایی شده است.

گفتنی است که در اوایل این شورا تنها با حضور رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله،‌ حامد کرزی و عبدالرب رسول سیاف برگزار می‌شد، اما حضور جنجالی حمدالله محب و فضل‌محمود فضلی سبب شده بود که عبدالله و کرزی از شرکت در نشست‌های بعدی آن انصراف دهند.Skip to toolbar