مارشال دوستم به اعتراض کننده گان فاریابی دستور شلیک داده است

17 May 2021

۲۷ ثور۱۴۰۰

از روز گذشته به این سو سخنان مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رییس حزب جنبش، با هواداران معترضش در فاریاب، در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده نشر می‌شود.

مارشال دوستم در تماس تلفنی با هواداران خود در فاریاب در جایی می‌گوید: «باید دستگیر و کشته شود.. پدر لعنت‌ها را با مرمی بزنید، به پیشانه‌اش بزنید».

به نقل از ۸ صبح ، پس از تعیین محمدداوود لغمانی به جای نقیب‌الله فایق به عنوان والی فاریاب در سوم ثور، تاکنون یک رشته اعتراضات در ولایت‌های شمالی به ویژه ولایت فاریاب جریان دارد.

مارشال دوستم در جریان صحبت‌های خود با معترضان از غیب‌الله سادات، فرمانده پولیس فاریاب نیز یاد می‌کند و می‌گوید که اگر او پیش آمد، «شلیک کنید و بکشید».

دوستم به هوادارانش توصیه می‌کند که «روز تاریخی» است و عقب‌نشینی نکنند؛ زیرا میلیون‌ها ترک‌تبار از آن‌ها حمایت می‌کنند و «قدرت جهانی» دارند و رجیب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و چند کشور در کنار آن‌ها ایستاده‌اند.

مارشال دوستم در بخشی از صحبت‌های خود تأکید می‌کند که مردم باید سرنوشت خود را خود به دست بگیرند، چرا والیان انتخابی نباشند؟

معاون پیشین ریاست جمهوری در صحبت‌های خود با هوادارانش می‌گوید که آن‌ها در دو جناح می‌جنگند. به باور او، یک جبهه حکومت و جبهه دیگر «معامله‌گران» است.

عبدالرشید دوستم می‌گوید: «اشرف غنی، کله خود را بخورد» و سپس ادامه می‌دهد که ابتدا باید آن‌ها را که منظور او والی جدید و همراهانش است، بازداشت کنند و سپس با «معامله‌گران» مبارزه کنند.

دوستم به همین ترتیب به هوادارانش توصیه می‌کند که کمرهای‌شان را ببندند و مثل «شیر» محکم ایستاد شوند.

یکی از توصیه‌های دوستم به هوادارانش این است که تفنگ‌چه، موش‌کش، تفنگ چره‌ای و حتا چاقو را که در اختیار دارند، برای مبارزه بردارند.

او به «معامله‌گران»، «اشرف غنی» و «حمدالله محب» مرگ می‌فرستد و  نیز می‌گوید که «خودکشی‌» می‌کند.

مارشال دوستم از شجاع‌الدین شجاع یاد می‌کند و می‌گوید که او را بازداشت کنند.
محمدداوود لغمانی در لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شهر میمنه به کارش به عنوان والی فاریاب آغاز کرد. در بیست‌وپنجم ثور هواپیمای حامل محمدداوود لغمانی بدون نشست از میدان هوایی فاریاب برگشت و به مزارشریف رفت. او روز یک‌شنبه دوباره به فاریاب برگشت.

شجاع‌الدین شجاع براساس اطلاعات منابع، قرار بود که به عنوان معاون والی فاریاب معرفی شود، اما در آخرین لحظه از معرفی او خودداری شده است.

شجاع باشنده بلخ است و برای مدتی به عنوان معاون والی این ولایت نیز در گذشته کار کرده است.

 طبق معلومات منبع، زمانی که شجاع‌الدین شجاع خلاف وعده به عنوان معاون والی هم‌زمان با محمدداوود لغمانی معرفی نشد، «قهر» کرد و دوباره به مزارشریف برگشته است.

به همین ترتیب، منبع گفت که نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب تاکنون به عنوان سناتور معرفی نشده است.

حکم انتصاب نقیب‌الله فایق به عنوان سناتور در هشتم ثور در فاریاب خوانده شد و در همین روز فایق به کارش به عنوان والی فاریاب پایان داد.

معترضان در فاریاب روز دوشنبه، بیست‌وهفتم ثور، عکس نقیب‌الله فایق را پاره کردند.

تظاهرات باشنده‌گان میمنه در مخالفت با معرفی والی جدید این ولایت جریان دارد.

احسان نیرو، سخنگوی حزب جنبش ملی می‌گوید که محمدداوود لغمانی به عنوان والی جدید فاریاب به کارش آغاز نکرده است و مردم به او اجازه نداده‌اند که به مقام ولایت وارد شود.Skip to toolbar