آنتونیو گوترش برای دومین بار کاندیدای دبیرکلی سازمان ملل شد

9 May 2021

۱۹ثور۱۴۰۰

آنتونیو گوترش روز جمعه تلاش خود برای تصدی دومین دوره پنج‌ساله دبیرکلی سازمان ملل را آغاز کرد. او در آغاز کارزارش،  خود را «حلقه وصل و یک کارگزار صادق» در یک «لحظه شکننده» در امور جهانی توصیف کرد.

به نظر می رسد گوترش، نخست‌وزیر سابق پرتغال و رئیس سابق دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد، به لطف یک فرآیند انتخابی غیرشفاف که توسط ایالات متحده، چین و سایر قدرت های بزرگ به شدت مدیریت می‌شود، سمت خود را حفظ کند.

هفت نفر خود را به عنوان رقیب وی معرفی کرده‌اند، از جمله روزالیا آرتگا رئیس‌جمهوری سابق اکوادور، اما هیچ یک از این رقبا بختی در سازمان ملل متحد ندارند.

گوترش ۷۱ ساله خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «ما در یک لحظه شکننده به سر می‌بریم و برای من کاملاً واضح است که چالش‌های پیچیده امروز فقط می‌تواند راه‌حل‌هایی متعادل داشته باشد. من بسیار افتخار می‌کنم اگر شما این مسئولیت را برای دوره دوم به من بسپارید.»

۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۶  برای نخستین بار آنتونیو گوترش را به این سمت منصوب کردند. در رقابت‌های آن سال در ابتدا 13 نامزد -شش مرد و هفت زن- حضور داشتند ولی نهایتا گوترش به جانشینی بان کی مون اهل کره جنوبی برگزیده شد و از اول ژانویه ۲۰۱۷ کار خود را آغاز کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل، دبیرکل را به پیشنهاد ۱۵ عضو شورای امنیت انتخاب می‌کند، جایی که پنج عضو دائمی- ایالات متحده، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه- دارای حق وتو هستند. بنابراین حمایت شورای امنیت از کاندیدای این سمت، حیاتی است.Skip to toolbar