ترکیه خواستار حضور ایران در نشست مشترک، درباره افغانستان شد

14 Mar 2021

۲۴حوت۱۳۹۹

وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با همتای افغان، نشست استانبول را مکمل نشست دوحه توصیف کرد و در عین حال گفت که کشورش آمادگی مشارکت با ایران درباره نشست‌های مشترک افغانستان را دارد.

به نقل از صبح کابل، محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان و مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای، درباره نشست استانبول که هدف از آن تداوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است؛ تماس تلفنی داشتند.
اتمر در این تماس تلفنی از ترکیه به دلیل آمادگی برای میزبانی دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان تقدیر و بر افزایش تماس‌ها و مشورت‌ها درباره اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان و دستاوردهای احتمالی این نشست‌ها، تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که نشست ترکیه، گامی به جلو در راستای تامین آتش‌بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطابق خواست و اراده مردم افغانستان باشد.
وزیر خارجه ترکیه نیز درباره سفر اخیرش به دوحه و دیداری که با وزرای خارجه قطر و روسیه در مورد روند صلح افغانستان داشت؛ صحبت کرد.

چاووش اوغلو در این باره گفت: نشست ترکیه جایگزین نه، بلکه مکمل روند صلح دوحه خواهد بود. اکثر طرف‌های دخیل برای شرکت در نشست ترکیه ابراز آمادگی کرده‌اند. ما هم آمادگی‌مان را برای شرکت در نشست‌های افغانستان و ترکیه با کشورهای ایران و پاکستان ابراز می‌کنیم.
قرار است تا ۴ روز دیگر، مسکو نیز میزبان نشستی برای تسریع روند صلح افغانستان باشد. مقام‌های ارشد حکومت افغانستان، نمایندگان طالبان و برخی از کشورها، برای شرکت در این نشست دعوت شده‌اند.

همزمان، سفیر چین در کابل، از برگزاری نشست مجازی وزرای خارجه شماری از کشورهای دخیل در مسئله افغانستان خبر داد که قرار است در تاریخ ۶ حمل، به میزبانی سازمان ملل برگزار شود.Skip to toolbar