واکنش‌ها درپی ترور سه کارمند تلویزیون انعکاس

3 Mar 2021

۱۳ حوت ۱۳۹۹

زلمی لطفی مسوول تلویزیون انعکاس می‌گوید: حوالی ساعت ۴:۳۰ بعداز ظهر روزگذشته در دو ناحیه مختلف شهر جلال‌آباد حمله افراد مسلح ناشناس بالای کارمندان تلویزیون خصوصی انعکاس، هریک مرسل وحیدی، شهناز و سعیدیه که در بخش دوبله با تلویزیون انعکاس همکاری داشتند، مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه هرسه آن‌ها جان باختند.

عطاءالله خوگیانی، سخن‌گوی ولایت ننگرهار با تایید این خبر گفته است که سه تن بانو در دو رویداد جداگانه در این ولایت به قتل رسیده اند.

در این حال جمعه‌گل همت؛ فرمانده پولیس ننگرهار گفته است که قاری بصیر، طراح و حمله‌کننده بر کارمندان تلویزیون انعکاس از محل رویداد بازداشت شده، که این فرد از اعضای طالبان بوده، و از نزد او یک میل تفنگچه و یک عراده نوع ریکشا به‌دست آمده است.

رئیس جمهور غنی این حمله را محکوم کرده و گفته که «طالبان با انجام این چنین حملات بزدلانه و ایجاد فضای رعب و وحشت، نمی‌توانند صدای رسای دفاع از جمهوریت و دستآوردهای دو دهه پسین را خاموش سازند».

این درحالی‌ست که ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده‌، می‌گوید؛ «حمله بر سه خانم خبرنگار در ننگرهار ربطی به امارت اسلامی ندارد».

مجیب الرحمن خلوتگر مسوول دیده بان نی می‌افزاید؛ سلسله قتل‌های هدفمند با جان باختن 3 بانو که کارمندان تلویزیون انعکاس هستند ادامه یافت، مرسل وحیدی، شهناز و سعدیه کارمندان تلویزیون انعکاس در ولایت ننگرهار که در بخش دوبله با این تلویزیون ایفای وظیفه می‌نمودند در دو ناحیه شهر جلال‌آباد حین رفتن از وظیفه به سوی خانه، موردحمله مردان مسلح ناشناس قرارگرفته جان باختند
.
آقای خلوتگر مسوول، نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان گفت، حکومت افغانستان درزمینهٔ بررسی قتل‌های زنجیره‌ای و هدفمند خبرنگاران کار به سزایی انجام نداده. و از حکومت افغانستان می‌خواهد تا این موارد را به‌صورت جدی بررسی و عاملان آن‌را به سزای اعمال شان برساند.

مسوول دیده بان نی، از حکومت افغانستان می‌خواهد تا تأمین امنیت خبرنگاران را در اولویت کاری خویش قرار دهد.و عاملان هم‌چو قضایا دست به جنایت جنگی و ضد بشری می‌زنند و آنانی که در وظایف‌شان چشم‌پوشی می‌نمایند و می‌گذارند که چنین موارد انجام شود، کمتر از کسانی که جنایت جنگی انجام می‌دهند نیستند.

وی افزود: این دهمین رویداد قتل‌های هدفمند خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها به‌حساب می‌آید که در کمتر از 3 ماه در ولایات مختلف کشور از جامعه رسانه‌ای قربانی می‌گیرد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور با اشاره به ترور سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در ولایت ننگرهار می‌گوید، که بدون شک در پشت این قضایای تکان دهنده دست گروه طالبان قرار دارد و بدون تصمیم رهبری آن هیچ گروهی در افغانستان نمی‌تواند سبب چنین فاجعه هولناک باشد.

در این حال وزیر امور خارجه جاپان، قتل‌های هدفمند و ماین‌گذاری اخیر در افغانستان را محکوم کرده و خواهان کاهش خشونت‌ها و پیشرفت روند صلح در افغانستان شده است.

اما شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در توییت خود نگاشته، چقدر ناگوار! جامعه رسانه‌ای افغانستان بیش از حد آسیب دیده است؛ زنان افغان اغلب مورد هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند. ننگرهار زیبا مدت زیادی است که تقریباً خشونت روزانه را تجربه کرده است.

وی نگاشته، افغانستان برای مدت طولانیست که خون می‌دهد، کشتن غیرنظامیان و آیندگان افغانستان باید متوقف شود!

در ادامه واکنش‌ها، پشتیبان رسانه‌های بین المللی یا IMS، از ترور ژورنالیستان، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر توسط طالبان ابراز نگرانی کرده، و خواهان توجه عاجل جامعه جهانی شده است.

ضیا‌الحق امرخیل، والی ننگرهار امروز در نشست امنیتی به مقام‌های امنیتی این ولایت گفته است که یا قاتلین سه تن از کارمندان رادیو تلویزیون انعکاس را دریافت کنند یا هم همهٔ شان استعفا دهند.

درپی این واکنشنها وزیر امور خارجه، شورای امنیت ملی، رئیس شورای مصالحه صلح، مسوول رهبری کمیته صلح در پیوند به‌قتل‌های هدفمند واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده‌اند.

اما خلاف ادعای مرد دستگیر شده، گروه داعش مسوولیت ترور سه کارمند زن شبکه تلویزیونی انعکاس را برعهده گرفته است.

مسعود اندرابی؛ وزیر داخله می‌گوید، گروه داعش مسوولیت ترور کارمندان تلویزیون انعکاس در ولایت ننگرهار را بر عهده گرفته، وی گفته یک تیم تحقیق به ننگرهار اعزام شده و از فرد بازداشت شده، تحقیقات ادامه دارد.

این درحالی‌ست، که این سه زن روز سه شنبه، ۱۲حوت ۱۳۹۹خورشیدی ) در جریان تیراندازی افراد ناشناس درمرکز ولایت ننگرهار کشته شدند؛ اما ترور سه کارمند زن شبکه انعکاس درحالی صورت گرفت که کمتر از سه ماه پیش نیز ملاله میوند، یکی از گویندگان شبکه انعکاس و فعال مدنی به شکل مشابهی کشته شده بود.Skip to toolbar