واکنش‌های تُند کارمندان حکومت علیه مجیب‌الرحمن انصاری

21 Feb 2021

۳ حوت ۱۳۹۹

سخنان و اظهارات اخیر مولوی مجیب‌الرحمن انصاری در پیوند به حکومت مرکزی و حامیان آن در خطابه‌ی روز جمعه داشت یکی از حنجال برانگیز ترین خطابه‌های او به‌شمار می‌رود. این نخستین سخنرانی او نیست که واکنش‌های تند شهروندان این کشور را بر انگیخته است؛ بل‌که او چندی به اینسو در اظهارات خود علیه حکومت مرکزی ایستاده و حکومت را به اطاعت امریکا متهم می‌کند.

در آخرین مورد، مولوی مجیب‌الرحمن عالم دینی ولایت هرات در گردهمایی روزجمعه گفته است: حمایت از نظام کنونی گناه کبیره است،  هرعالم دینی که این نظام فاسد را تایید کند، عالم یهود و نصارا به حساب می‌رود.

آقای انصاری افزوده که: اگر نیروی‌های امنیتی از فقر بمیرد، اما از نظام ظالم حمایت نکنند.

مولوی انصاری از جمله چهره‌های جنجالی چند سال اخیر در کشور است، اما اظهارات او جنجال بر انگیزتر از گذشته بوده است، وی کسی‌ست که به اندازه گروه طالبان نیز همت نداشته و چند تا امریکایی و سرباز ناتو را نکشته است؛ ولی گاه‌بی‌گاه فتواهای عجیب و غریب صادر می‌کند.

سال گذشته در یک اقدام عجیب این عالم دینی، هم‌رسانی عکس‌هایی از تابلویی که روی آن نوشته شده بود “بد حجابی زن از بی غیرتی مرد است” و در زیر آن نیز دیده می‌شد “اداره مرکزی امر به معروف و نهی از منکر گذرگاه شریف” خبرساز شده بود.

انصاری، در گذشته علیه شیعیان افغانستان نیز اظهاراتی داشته و گفته بود که چون شیعیان در ساختار قدرت شریک هستند، برای همین و کشور آباد نمی‌شود.

درین حال عبدالوحید قتالی، والی هرات در واکنش به اظهارات جنجالی مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گذرگاه هرات می‌گوید: که هرات جای پرورش داعش نیست و مولوی انصاری باید خوش‌خدمتی به این گروه را رها کند. انصاری پیش‌تر، حمایت از نظام را «گناه کبیره» دانسته و از نیروهای امنیتی خواسته‌بود به حفاظت از نظام، پایان دهند.

والی هرات در نشست خبری گفته که دیگر خویشتن‌داری نمی‌کنیم.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور می‌گوید: پیشنهادهای عبوری و انتقالی برای افغانستان هیچ دردی را دوا نمی‌کند و خلاف واقعیت‌های جاری در کشور بوده، اظهارات انصاری خلاف دیدگاه علمای جهان و افغانستان است.

او هم‌چنان می‌گوید هدف قرار دادن غیرنظامیان از سوی طالبان بیان‌گر این است که این گروه علاقه به صلح ندارد و بر گزینه‌ی جنگ تأکید می‌کند.

مشاور امنیت ملی کشور در ادامه سخنان‌اش می‌گوید: که ریاست امنیت ملی وظیفه گرفته تا ابعاد استخباراتی اظهارات مولوی مجیب انصاری را بررسی کند. مشاور امنیت ملی احتمال داد که سخنان انصاری علیه نظام ممکن با استخبارات منطقه پیوند داشته باشد.

در ادامه‌ی واکنش‌ها فاطمه مورچل، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در واکنش به اظهارات روز گذشته‌ی مولوی مجیب انصاری مبنی بر گناه کبیره بودن حمایت از نظام کنونی، می‌گوید که هر نوع صحبت غیر مسئولانه در برابر نظام کنونی خود گناه کبیره است.

شاه حسین مرتضوی، ‏مولوی مجیب انصاری نسخه جدید از افراطیت خوانده است. طی بیست سال حتا ملاعمر، اختر منصور، ملاهیبت‌الله و ملا برادر با چنین ادبیات سخن نگفته‌اند. مقابله با این پدیده تنها با اعلامیه و سخنرانی نتیجه نمی‌دهد.

داکتر نقیب‌الله فایق، والی فاریاب در برابر واکنش‌ها درصحفه توویتر خود نگاشته؛ هر حرف علیه سربازان نظام اسلامی وطن فروشی می‌باشد.

استاد سیاف با نشر یک ویدیو به عنوان یک عالم دین به منسوبین نیروهای امنیتی گفته است؛ نیروی‌های نظامی با عزت ترین وظیفه را به‌دوش دارند، که وظیفه یک ساعت آن‌را در مقابل مخالفین دولت، برابر است با ۶۰ سال نماز خواندن می‌باشد.

در واکنش انصاری، نظامیان و سربازان این کشور می‌گویند، خطاب به مولوی مجیب‌الرحمن و حامیان کور او، توهین به نیروهای امنیتی به معنی حمایت از ملاهبت، سراج الدین حقانی، ابوبکر البغدادی، ایمن الظواهری و ده‌ها گروه تروریستی دیگر که نظامیان قهرمان افغانستان در مقابل آن‌ها در حال جهاد برحق است، می‌باشد.

در پی این همه فضل حسینی، سخن‌گوی وزارت حج و اوقاف کشور می‌افزاید: ارگان‌های عدلی و قضایی فوراً علیه مولوی انصاری اقدام کنند.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف با غیر مسوولانه، خلاف قانون و در تضاد با اصول اسلامی خواندن اظهارات اخیر مولوی انصاری، خواستار اقدام فوری نهادهای عدلی و قضایی علیه او شد.

شب گذشته مولوی مجیب الرحمن انصاری در یک ویدیو جدید خود می‌گوید، نظام کنونی فاسد، ظالم، خائن است و از «غلامانی» که مرا تهدید کرده‌اند نمی‌ترسم، وی در سخنان تا‌زه‌‌اش گفته که از سخنانش برداشت نادرست شده است، زیرا منظورش از مرتکب گناه شدن حامیان نظام کنونی بوده، نه کارمندان حکومت.

اظهارات اخیر او که گویا توجیه‌ سخنان روز جمعه‌ی او است هیچ فرقی با هم ندارد بلکه عزری بدتر از گناه است. او یک نتدگرا است که در هیچ حال  به آرامش و صلح اعتقاد ندارد. یادم است که در یک سخنرانی خود گفته بود: ( که ارچند ما در جنگ و بدبختی به‌سر می‌بریم و فقر و ناداری و قتل و کشتار در کشور به‌اوج خود رسیده است ولی ما در آخرت کامیاب هستیم).

از این سخنان او برمی‌آید که انصاری عاشق و شیفته‌ی جنگ و ادامه‌ی کشتار در کشور است.
مجیب‌الرحمن انصاری کوچک تر از آنست که آدم چیزی در موردش بنویسد، اما باید این موضوع روشن شود، که مولوی انصاری نه غم سنی را دارد و نه پروای شیعه را و نه هم به دولت وفا می‌کند، و نه برای دیگر گروه‌ها، او حتا در غم فساد گسترده در حکومت افغانستان نیز نیست. بل‌که مولوی انصاری مامور است تا نظام را تضعیف کند، تفرقه بی‌اندازد و زمینه را برای تروریزم داعشی آماده بسازد.

گزارش ــ اصلیه احمدزیSkip to toolbar