رییس جمهور غنی فرمان عفو و رهایی زندانیان پاکستان را امضا کرد

24 Nov 2020

۴ عقرب ۱۳۹۹

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده که به هدف “حسن نیت و تحکیم روابط دوستانه با پاکستان” شماری از اتباع زندانی پاکستان در افغانستان، از بند رها شوند.

به نقل از بی بی سی ،سفیر پاکستان در کابل و نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان از این دستور رئیس جمهوری افغانستان استقبال کرده‌اند.

این فرمان روز چهارشنبه گذشته (۲۸ عقرب/) یک روز پس از سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل از سوی آقای غنی صادر شده بود.

البته در این فرمان رئیس جمهوری افغانستان تعداد دقیق زندانیان پاکستان که باید از بند رها شوند، مشخص نشده است. همچنین در این فرمان توضیحی در مورد نوع جرایم این افراد، زمان و دلیل بازداشت آن‌ها داده نشده است.

فرهاد بایانی، رئیس مطبوعات و سخنگوی اداره تنظیم امور زندان‌های افغانستان در گفتگو با بی‌بی‌سی صحت این فرمان را تایید کرد و گفت که کار روی پرونده‌های این افراد آغاز شده تا مشخص شود چه تعداد زندانیان پاکستانی واجد شرایط رهایی هستند.

به گفته او، در حال حاضر شماری از اتباع پاکستان در کابل و برخی دیگر از ولایت‌ها زندانی هستند.

بر اساس این دستور رئیس جمهوری افغانستان، دو دسته از زندانیان پاکستانی شامل عفو بر اساس این فرمان خواهند شد.

دسته نخست زندانیانی را شامل می‌شود که از مدت حبس‌شان یک ماه باقی‌مانده باشد. این افراد مشمول عفو قرار گرفته و از زندان رها می‌شوند. دسته دوم شهروندان پاکستانی هستند که مدت حبس شان را گذرانده اما به دلیل محکوم شدن به پرداخت جزای نقدی هنوز هم در حبس به سر می‌برند، مطابق این فرمان، آنها هم مورد عفو قرار می ‌گیرند.Skip to toolbar