تعهد آسترالیا برای ایجاد اصلاحات به نیروهای تحت امرش درافغانستان

22 Nov 2020

۲ قوس ۱۳۹۹

پس از تأیید شدن جرایم جنگی نیروهای آسترالیایی در افغانستان، جنرال آنگس کمپبل، فرمانده نیروی دفاعی آسترالیا تعهد ایجاد اصلاحات را در نیروهای زیرفرمان ‌اش دارد.

جنرال کمپبل افزود که باید گزارش اخیر مربوط به ارتکاب جنایات سربازان را در افغانستان “متعلق به خود” دانسته و متعهد شوند که تغییراتی را برای تکرار نکردن این جنایات، انجام دهند.

این درحالی‌است که یک ارزیابی چهار ساله از کارکرد ۱۱ سالۀ نیروهای آسترالیایی درافغانستان که به تازه‌گی آماده شده‌است، نشان می‌ دهد که نیروهای این کشور در افغانستان به ویژه ولایت ارزگان در قتل دست کم ۴۰ غیرنظامی بی ‌گناه، دست داشته‌اند.

جنرال کمپبل در این باره می‌ گوید: “من می‌خواهم که نیروهای دفاعی آسترالیا بپذیرد که این چیزی است که باید مسؤول آن باشیم زیرا اگر مسؤول آن نباشیم، آن را برطرف نخواهیم کرد و اگر آن را برطرف نکنیم، ممکن است این وحشت دوباره صورت گیرد و من نمی‌توانم آن را بپذیرم.”

بربنیاد این بررسی‌ها، نیروهای آسترالیایی در دورۀ حضور شان از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان در قتل ۳۹ زندانی، غیرنظامی و کشاورز افغان دست داشته‌اند.

در گزارش ۵۷ قضیه قتل ارزیابی شده‌اند و نزدیک به یک هزار تن در پیوند به آن‌ها، گواهی داده‌اند.

شام چهارشنبه، اسکات موریسون نخست وزیر آسترالیا نیز در این باره با رییس‌جمهورغنی تلیفونی گفت‌وگو کرد.

ریاست ‌جمهوری می‌گوید که نخست وزیر آسترالیا اطمینان داد که این کشور به اجرای عدالت متعهد است.

نهادهای مدافع حقوق‌بشر می‌گویند که عدالت باید برای خانواده‌های قربانیان این جنایت‌های جنگی در افغانستان تأمین شود.

آسترالیا یکی ازهم پیمانان نزدیک واشنگتن هزاران نظامی را در سال ۲۰۰۵ به افغانستان فرستاد و بیشتر این نیروها در ولایت ارزگان جابه‌جا بودند.

هرچند مأموریت جنگی نیروهای آسترالیایی در افغانستان درسال ۲۰۱۶پایان یافت، اما ۴۰۰ سرباز آسترالیایی هم‌چنان مأموریت آموزش نیروهای افغان را ادامه می‌دهند.Skip to toolbar