پوتین: ادامۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان برای امنیت منطقه مفید است

26 Oct 2020

۵ عقرب ۱۳۹۹

رییس ‌جمهور روسیه گفته ‌است که او هنوز هم معتقد است که حضور امریکا در افغانستان، مغایر با منافع خارجی مسکو نیست.

به نقل از طلوع نیوز، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روز یک‌شنبه (۴ عقرب) گفت که ادامۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان برای امنیت منطقه، مفید است.

آقای پوتین در گفت‌وگو با کانال تلویزیونی روسیه یک، گفت که مسکو از آغاز طرفدار حضور نیروهای امریکایی درافغانستان بوده‌است و به قطعنامه‌های شورای امنیت دراین باره، رأی مثبت داده‌است.

رییس ‌جمهور روسیه تأکید کرده‌است که او هنوز هم معتقد است که حضور امریکا در افغانستان، مغایر با منافع خارجی مسکو نیست.

پوتین می‌افزاید: “هنگامی که اعلام شد که نیروهای امریکایی در حال آماده‌سازی برای خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان هستند، موضع رسمی ما این بود که این اقدام شرایط را برای ایجاد آشتی ایجاد خواهد کرد، اما من شخصأ فکر می‌کنم که این خروج، خطرات زیادی را به میان خواهد آورد.”

در پی افزایش خشونت‌ها در افغانستان هم‌ زمان با تلاش‌های صلح در دوحه، پایتخت قطر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش دهند.

دبیرکل ناتو که شام جمعه در یک نشست خبری در پایان نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسیل سخن می ‌زد، تأکید کرد که طالبان باید روابط شان را با گروه‌های هراس‌افگن به ‌ویژه القاعده قطع کنند.

او دربارۀ چگونگی خروج نیروهای ناتو از افغانستان نیز گفت که اگر قرار باشد این نیروها افغانستان را ترک کنند، اعضای ناتو مشترکأ در این باره تصمیم خواهند گرفت: “همانطوری‌ که یک ‌جا به افغانستان رفتیم، یک‌ جا نیز از افغانستان بیرون خواهیم شد وقتی که زمانش برسد.”

دبیرکل ناتو تأکید کرد که خروج نیروهای این سازمان از افغانستان وابسته به شرایط است.

ینس استولتنبرگ، از تلاش‌های صلح در دوحه استقبال کرد و گفت که ناتو از این روند پشتیبانی می ‌کند، اما او افزود که دست‌آوردهای نزده سال گذشته باید حفظ شوند.

هیئت‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان بیش از یک ماه است که در دوحه استند و روی آغاز رسمی مذاکرات صلح رأی ‌زنی دارند. اما تاکنون طرف‌ها موفق نشده‌اند که حتا روی کارشیوۀ این مذاکرات به توافق برسند.

هم ‌زمان با این، نبردها در کشور به ‌گونۀ چشم‌ گیری افزایش یافته‌اند؛ چنان‌که بربنیاد آمارهای وزارت دفاع ملی، هم ‌اکنون در بخش ‌هایی از ۲۰ ولایت کشور جنگ ادامه دارد.Skip to toolbar