کشف نزدیک به ۶۰ تابوت باستانی در مصر

4 Oct 2020

۱۳ میزان ۱۳۹۹

مقام‌‌ های مصری می ‌‌گویند: که با وجود گذشت بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ سال از این تابوت‌‌ها، بسیاری از آنها سالم مانده‌‌‎اند.

خالد العنانی، وزیر آثارباستانی مصر می ‌‌گوید که تابوت ‌‌ها و آثار باستانی دیگری هم از این منطقه، پیدا خواهند شد.

هنوز روشن نیست که این تابوت ‌‌‎ها مربوط به چی کسانی استند؛ اما نزدیک بودن مکان دفن آنها به هرم جوزر یا هرم نردبانی شهر سقاره، از نزدیک بودن روابط آنها با فرعونیان باستان خبر می ‌‌دهد.

خالد العنانی می ‌‌گوید: «تمامی این تابوت‌ها به دوره‌‌های پسین فرعون‌‌ها مربوط استند که شاید سلسله بیست‌‌ و ششم فرعون‌‌ها در قرن‌‌های هفتم و ششم پیش از میلاد باشد. یعنی این تابوت‌‌ها برای بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ سال نگهداری شده‌‌اند.»

شهر سقاره یازده هرم و صدها مقبره کوچک مقام‌‌های مصر باستان را دارد که از سلسلۀ نخست فرعون‌‌ها تا دورۀ قبطی‌‎ها را در بر می‌‎گیرند.

این شهر، بخشی از شهر ممفیس، پایتخت مصر باستان بود که شامل هرم‌‌های مشهور جیزه نیز می‌‌شود و جز میراث‌‌های فرهنگی جهان است.

العنانی می‌‌افزاید: «۵۹ تابوت در استوانه‌‌ها استند و شمار نامعلومی از تابوت‌‌های دیگر در سه استوانه دیگر، جا داده شده‌‌اند. امروز، پایان کشفیات تازه نیست. فکر می‌‌کنم که این آغاز یک کشف بزرگ است.»

صنعت گردشگری مصر که بسیار پر درآمد بود، از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو که حسنی مبارک، رییس‌‌جمهور پیشین مصر از مقامش کنار رفت، آسیب دیده‌‌است و در سال روان، ویروس کرونا مانع رونق گرفتن آن شد.

اما مقام‌‌های مصری امیدوارند که با کشف اثرهای باستانی تازه، رونق گردشگری دوباره احیا شود.Skip to toolbar