سالمند ترین مار دنیا بدون جفت تخم گذاشت

17 Sep 2020

۲۷ سنبله ۱۳۹۹
پیرترین مار در اسارت جهان، بدون کمک هیچ مار نری تخم‌ گذاری کرد و کارشناسان را شگفت‌زده کرد.

 

این مار پایتون توپی ۶۲ ساله با آن که دست‌‌کم به مدت دو دهه با هیچ مار نری دمخور نبوده است، در باغ ‌وحش سنت لوییس ایالت میسوری آمریکا هفت تخم گذاشت.

آن چه این واقعه را عجیب‌تر می ‌کند این است‌که نه تنها این مار پیرترین مار دنیا است، بلکه از گونه‌ای است که معمولاً خیلی قبل از رسیدن به دهه شصت عمرشان دیگر تخم‌گذاری نمی‌کند.

مارک ونر مدیر بخش خزنده ‌شناسی این باغ وحش می ‌گوید: «قطعاً پیرترین ماری است که تا این تاریخ می‌شناسیم و تخم‌ گذاری کرده است.»

البته ونر می ‌گوید این‌که مار پایتون به صورت غیرجنسی تولیدمثل کند غیرعادی است اما نادر نیست و گاهی با اسپرم‌های ذخیره و به صورت تأخیری تولیدمثل می‌کنند.

این مار در روز ۲۳ جون تخم ‌گذاری کرده است.

به گزارش نشریه سنت ‌لوییس پست، سه تخم را همچنان در گرم ‌خانه نگه داشته‌اند و پیش‌ بینی می ‌کنند طی یک‌ ماه نوزادهای مار از آن‌ها خارج شوند. از دو تخم هم برای نمونه‌ گیری ژنی استفاده کردند و مارهای درون دو تخم دیگر هم زنده نماندند.

نمونه‌ برداری ژنی مشخص خواهد کرد که تخم ‌گذاری به صورت جنسی بوده است یا غیرجنسی که به «بکرزایی اختیاری» موسوم است.

این باغ ‌وحش یک مار پایتون توپی دیگر هم دارد که نر و ۳۱ساله است.

مار ماده را فردی در سال ۱۹۶۱ به این باغ ‌وحش هدیه داده بود.

 

این مار در سال ۲۰۰۹ هم چند تخم گذاشت که از بین رفتند و در سال ۱۹۹۰ هم یک بار تخم‌ گذاری کرده بود که مشخص شد به صورت جنسی بود زیرا هنگام تمیز کردن قفس مارها آن‌ها را درون یک سبد گذاشته بودند.Skip to toolbar