رییس مصالحه ملی و دیگر مقام‌های کشور از دوحه برگشتند

14 Sep 2020

۲۴ سنبله ۱۳۹۹

 

مقام‌های افغان به شمول عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و محمد حنیف اتمر، نامزد وزیر امور خارجه یک ‌شنبه شب (۲۳ سنبله) از قطر برگشتند.

این هیئت بلند پایه از بهر شرکت در نشست آغاز مذاکرات میان افغانان، به دوحه رفته بود.

آقای عبدالله روز گذشته در یک نشست خبری در دوحه، پایتخت قطر اعلام کرد که طالبان کم از کم آتش‌بس بشری را برای گفت‌وگوهای صلح، اعلام کنند.

معصوم ستانکزی، رییس هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی نیز در این نشست خبری گفت که هم‌زمان با ادامۀ جنگ، ادامۀ گفت‌وگوهای صلح، منطقی نیست.

از سوی دیگر، گروه‌های تماس جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان شام یک‌شنبه در دوحه دیدار کردند.

محمدنعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می ‌گوید که در این دیدار دربارۀ اصول کاری و زمان نشست‌ های رسمی هیئت‌های مذاکره کننده، بحث شد.

درهمین حال خبرنگاران در دوحه می ‌گویند که نشست میان گروه‌های تماس امروز هم برگزار خواهد شد و دیده شود که آیا امروز دربارۀ تعیین آجندا به توافق خواهند رسید یا نه؟

ظاهراً روشن نشدن اجندای گفت ‌وگوهای اصلی، سبب شده‌است تا این گفت ‎وگوها به تأخیر بی‌افتند.

پیش از این، قرار بود گفت‌وگوهای اصلی امروز (دوشنبه)، آغاز شوند.

از سوی دیگر گزارش‎ها می‎رسانند که زلمی خلیل‎زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان امروز، به پاکستان می‌رود.

شام شنبه، خلیل‌ زاد در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال شکست در مذاکرات میان افغانان وجود دارد؟ می ‌گوید که این برای امریکا پذیرفتنی نخواهد بود و برای بحران افغانستان باید یک راه حل پیدا شود.

خلیل‌زادهشدار می‌دهد ایالات متحده اجازه نخواهد داد که منفعت‌های شخصی بر منفعت‌های ملی در افغانستان ترجیح داده شود.

به گفتۀ او، اگر منفعت‌های ملی افغانستان بر منفعت‌های شخصی ترجیح داده شوند یک راه حل پیدا خواهد شد.

او در ادامه گفت که شماری از کسان در داخل افغانستان استند که شرایط فعلی را به یک صلح با طالبان ترجیج می‎دهند و افزود که کسانی هم در منطقه استند که می‌خواهند که امریکا را در این جنگ نگه‌دارند و رقابت‌های منطقه‌یی خود را در افغانستان، ادامه دهند.Skip to toolbar