پایان نشست افتتاحیۀ گفتگوهای رو در رو میان دولت افغانستان و طالبان

12 Sep 2020

۲۲ سنبله ۱۳۹۹

نشست افتتاحیۀ نخستین مذاکرات رو در روی دولت افغانستان با طالبان که امروز شنبه(۲۲ سنبله ۱۳۹۹) در دوحۀ قطر برگزار شده بود، پایان یافت.

در این نشست، وزرای خارجه سیزده کشور آسیایی و اروپایی شرکت داشتند. این نشست ساعت یازده پیش از چاشت امروز با سخن‌‎رانی عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و مایک پمپئو وزیر، خارجه امریکا افتتاح شد.

عبدالله عبدالله، رئیس‌ شورای عالی مصالحۀ ملی در نشست افتتاحیۀ مذاکرات رو در رو با طالبان گفت که او و هیأت همراهش به هدف ختم جنگ چهل ساله به دوحه آمده‌اند.

آقای عبدالله تأکید کرد که افغانستان خواهان اعلام آتش ‌بس بشردوستانه است. او افزود: «دوستان و جامعۀ بین‌المللی از ما توقع دارند که خشونت‌ها را کنار بگذاریم و بر سر یک آتش‌بس جامع به توافق برسیم.»

ملا عبدالغنی برادر، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت: «ما (طالبان) می‌خواهیم که افغانستان، مستقل، پیش‌رفته و دارای یک نظام اسلامی باشد و مردم افغانستان در آن به گونۀ برادرانه زنده‌گی کنند.

معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر در نشست افتتاحیۀ مذاکرات افزود که ما (طالبان) بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح با امریکا عمل کرده‌ایم و از طرف مقابل نیز می‌خواهیم که بر بنیاد این توافق‌نامه پیش برود تا به صلح برسیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا نشست امروز در دوحه را یک فرصت تاریخی برای مردم افغانستان ‌خواند. او در مورد نظام آیندۀ افغانستان گفت: «شما خودتان (دولت و طالبان) تصمیم بگیرید و انتخاب نظام آینده به دست شماست. او در این نشست، انتخابات را بهترین شیوۀ انتقال مسالمت‌آمیز قدرت عنوان کرد.

وزیر خارجه امریکا گفت که فصل بعدی افغانستان را شما (دولت افغانستان و طالبان) خواهید نوشت، شما تصامیمی را اتخاذ کنید که شما را از فساد و خشونت دور نگه‌دارد.»

او تأکید کرد که «تصمیم شما سطح و ادامۀ کمک‌های بین‌المللی را تعیین می‌کند.» پمپئو از دولت افغانستان و طالبان خواست که از این فرصت تاریخی استفاده کنند و به یک‌دیگر احترام بگذارند.

وزیر خارجه ترکمنستان در این نشست گفت که کشورش آمادۀ میزبانی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح افغانستان است. او آغاز گفت‌وگوهای مستقیم دولت افغانستان با طالبان را گام مهمی در راستای امنیت افغانستان و منطقه عنوان کرد.

وزیر خارجۀ چین در این نشست گفت که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید به گونۀ منظم انجام شود.

ینس استولتنبر، دبیر کل ناتو در نشست افتتاحیۀ مذاکرات دولت افغانستان با طالبان گفت که حالا افغانستان مکان امن برای هراس‌افگنان نیست. او در بخشی از سخن‌رانی‌اش در این نشست به حفظ دست‌آوردهای نوزده سال پسین افغانستان تأکید کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که روند صلح افغانستان همه را امیدوار کرده است و با تأمین صلح، زمینۀ بازگشت هزاران مهاجر به افغانستان فراهم می‌شود. او تأکید کرد که مردم افغانستان باید محتویات گفت‌وگوها را خودشان مشخص کنند.

نشست افتتاحیۀ مذاکرات دولت افغانستان با طالبان پس از چند ساعت پایان یافت و انتظار می‌رود مذاکرات رو در رو بین دولت و طالبان به صورت رسمی آغاز شود.Skip to toolbar