نشست نخستین میان افغانان “آتش ‌بس موضوع مهم مذاکرات است”

12 Sep 2020

۲۲ سنبله ۱۳۹۹

در نشست نخستین مذاکرات میان افغانان هم هیئت جمهوری اسلامی افغانستان و هم طالبان تأکید کردند که آتش ‌بس یکی از موضوعات مطرح بحث در مذاکرات میان افغانان است – مذاکراتی که قرار است روز دوشنبه در دوحه به ‌گونۀ رسمی آغاز شوند.

عبدالله عبدالله در سخنرانی‌اش در این نشست، گفت: «مطمين هستم که ما می‌توانیم با یک‌ دیگر حرف بزنیم، به یک‌ دیگر خود گوش فرادهیم، دربارۀ دیدگاه‌ها و موضع ‌های خود استدلال کنیم و همچنان به اختلاف نظر و دیدگاه‌های متفاوت یک ‌دیگر احترام بگذاریم. ما خواهان اعلان آتش‌بس بشردوستانه می‌باشیم. اعلان آتش‌بس بشردوستانه سبب می‌شود تا کمک‌های بشری و برنامه‌های توسعه‌‌یی به تمام بخش‌های افغانستان برسد و مردم ما از آن مستفید گردند.»

هرچند ملا برادر که رهبری هیئت مذاکره کنندۀ طالبان را امروز به‌ عهده دارد، در سخنرانی ‌اش دربارۀ آتش‌بس چیزی نگفت، اما عباس ستانکزی، معاون هیئت مذاکره طالبان در گفت‌‎وگو با خبرنگاران گفت که روی آتش ‌بس در مذاکرات، بحث خواهد شد.

اما ملا برادر تأکید کرد که طالبان در روند صلح و مذاکرات میان افغانان صادقانه پیش می ‌روند. او گفت که طالبان یک نظام اسلامی را در افغانستان می ‌خواهند.

ملا برادر در بخش دیگر از سخنانش گفت که مذاکرات شاید مشکلات داشته باشند طرف‌ها باید صبور باشند.

عبدالله عبدالله اما هشدار داد که باید متوجۀ پیامدهای انتخابات بد در روند صلح بود: «ما باید متوجه شکست و انتخاب‌های بد با پیامدهای فلاکت‌بار آن باشیم و از رفتن به این مسیر با تمام توان و قیمت جلوگیری نماییم. نه تنها مردم افغانستان بل‌که دوستان خیرخواه ما در سراسر جهان از ما توقع دارند تا خشونت‌ را کنار بگذاریم، هرچه زودتر روی یک آتش‌بس دایمی توافق نماییم و بالای یک اجندای جامع توافق کنیم تا مذاکرات مشترک به صلح مورد قبول برای همه منتهی گردد.»

عبدالله افزود: «ما مسؤولیت داریم تا نهادهای مهم ملی خود را به شمول نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که در طی ۱۹ سال اخیر قوام یافته‌اند حفظ و تقویت نماییم.»

عبدالله تأکید کرد که باید دست‌آوردهای گذشته در روند صلح حفظ شوند: «در سال‌های اخیر تغییرات زیادی در زندگی مردم ایجاد گردیده است. برگشت به گذشته برای مردم افغانستان دیگر قابل قبول نیست. مسایلی مانند قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، مردم‌سالاری، انتخابات، آزادی بیان، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها، حاکمیت قانون، حقوق مدنی و حقوق بشر از دستاوردهای بزرگ مردم افغانستان اند.»

مایک پومپیو، وزیر خارجۀ امریکا نیز در سخنرانی‌اش در این نشست، تأکید کرد که ایالات متحده از صلح در افغانستان پشتیبانی می‌کند اما در تلاش تحمیل نظام خود بر این کشور نیست.

او گفت که ایالات متحدۀ امریکا خواهان افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک است که جنگ در آن نباشد.

پومیپو، این روز را یک روز تاریخی توصیف کرد و گفت که نوع تصمیم‌گیری روی ادامۀ کمک‌های امریکا به افغانستان تأثیر خواهد داشت.

وزیران خارجۀ پاکستان، هند، ناروی، جاپان، ازبیکستان، دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل ناتو، دبیرکل سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی و شماری از کشورهای دیگر نیز در این نشست سخنرانی کردند.

محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان گفت که طرف‌ها باید نتیجۀ مذاکرات را بپذیرند. او گفت که در این مرحلۀ تاریخی نباید اشتباهات گذشته تکرار شوند.

وزیر خارجۀ هند هم تأکید کرد که باید خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابند و طرف‌ها به نتیجۀ گفت‌وگوها تن بدهند.Skip to toolbar