شهرت اعضای ۲۱ نفری هئیت مذاکره‌ کننده طالبان

12 Sep 2020

۲۲ سنبله ۱۳۹۹

گروۀ طالبان هیئت ۲۱ نفری را به‌رهبری مولوی عبدالحکیم حقانی برای مذاکرات میان افغانان به دوحه فرستاده‌اند.

اعضای این هیئت امروز شنبه با هیئت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان زیر یک سقف در نخستین نشست میان افغانان در دوحه حضور یافتند.

اما اعضای هیئت مذاکره کننده طالبان چه‌ کسانی استند؟

۱. مولوی عبدالحکیم حقانی، ۶۳ ساله که رهبری هیئت مذاکره‌کننده طالبان را به‌عهده دارد، از ولسوالی میوند کندهار است. وی از بنیان‌گذاران گروۀ طالبان و از نزدیکان ملامحمد عمر، رهبر پیشین گروۀ طالبان بود و در تشکیلات این گروه در بخش‌هایی چون ریاست دادگاۀ عالی کار کرده‌است.

۲. شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی دفتر طالبان در قطر است. ستانکزی ۶۱‌ساله که باشندۀ ولسوالی بره‌کی برک ولایت لوگر است، در بخش نظامی در هند آموزش دیده‌است و در دورۀ طالبان در مقام‌هایی چون معینیت وزارت‌های خارجه و صحت کار کرده‌است.

۳. محمد فاضل مظلوم، ۵۴ سال دارد و باشندۀ اصلی ولسوالی چارچینوی ولایت ارزگان است. وی که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ در زندان گوانتانامو در بند بود در دورۀ طالبان معین وزارت دفاع و رییس ستاد ارتش این گروه بود.

۴. عبدالسلام حنفی ۵۱ ساله است و در ولسوالی قوش ‌تیپۀ ولایت جوزجان به دنیا آمده‌است.

۵. عبدالمنان عمری، برادر ملامحمد عمر است و در تشکیلات طالبان ریاست کمیسیون رسیده‌ گی به شکایت‌ ها دربارۀ تلفات غیرنظامیان را دارد.

۶. مولوی عبدالکبیر ۴۸سال دارد و باشندۀ اصلی ولسوالی نهرین ولایت بغلان است. وی در دورۀ طالبان والی ننگرهار بود.

۷. امیرخان متقی، از چهره‌های شناخته‌شدۀ گروۀ طالبان در چند دهۀ اخیر است که ۵۰ سال دارد و در ولسوالی نادعلی هلمند به دنیا آمده‌است. متقی وزیر اطلاعات و فرهنگ دورۀ طالبان بود.

۸. نورالله نوری، باشندۀ ولسوالی شاجوی ولایت زابل است و ۴۹ سال دارد. وی که در دورۀ طالبان والی لغمان بود ۱۲سال در گوانتانامو زندانی بود.

۹. دین‌ محمد حنیف ۵۷ ساله است و در ولسوالی یفتل بدخشان زاده شده‌است. وی افزون بر عضویت در هیئت مذاکره‌کنندۀ طالبان، در دفتر سیاسی طالبان مسؤولیت روابط این گروه را با کشورهای آسیای میانه به‌ دوش دارد.

۱۰. عبداللطیف منصور در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا به دنیا آمده‌است و ۵۳ سال دارد. او در دورۀ طالبان به ‌حیث وزیر زراعت کار کرد.

۱۱. عبدالله حنفی مشهور به ملاشیرین آخُند، باشندۀ ولسوالی ژیری ولایت کندهار است که زمانی مسؤولیت تأمین امنیت خانه ملامحمد عمر را به‌دوش داشت.

۱۲. مولوی محمد قاسم باشندۀ ولسوالی فیض ‌آباد ولایت جوزجان است و ۴۹ سال دارد. وی آموزش‌های دینی دیده‌ است و در شمال افغانستان در بخش محاکم نظامی برای طالبان کار کرده‌است.

۱۳. فریدالدین محمود در مرکز پکتیکا به دنیا آمده‌است و در دار العلوم حقانیه آموزش دیده‌است. وی معین علوم بشری اکادمی علوم بود.

۱۴. مطیع ‌الحق خالص ۵۹ ساله است و در ولسوالی خوگیانی ننگرهار زاده شده‌است. وی نیز آموزش‌های دینی دیده‌است و در مذاکرات طالبان و امریکا هم حضور داشت.

۱۵. ملا خیرالله خیرخواه باشندۀ ولسوالی ارغستان کندهار است و وزیر امور داخله طالبان بود. خیرخواه نیز در سال ۲۰۰۲ بازداشت و در گوانتانامو زندانی شد.

۱۶. شهاب‌الدین دلاور در شهر پُل علم ولایت لوگر زاده شده‌است و ۵۸ ساله است. وی در دورۀ طالبان در اسلام‌آباد و پسان ‌تر هم در عربستان سعودی سفیر بود. وی اکنون مسؤول روابط دفتر سیاسی طالبان با طرف‌های افغان است.

۱۷.عبدالحق وثیق از ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی است و آموزش‌های دینی دیده‌است. وثیق هم در حدود دوازده‌سال در گوانتانامو زندانی بود.

۱۸. محمد نبی عمری باشندۀ ولسوالی اسماعیل‌خیل خوست است و ۴۹ سال دارد. او نیز زندانی پیشین گوانتانامو است و تجربه مذاکرات صلح را با امریکا دارد.

۱۹. محمد سهیل شاهین از ولسوالی احمد‌آباد پکتیا است و افزون بر این که از بخش انگلیسی دانشکدۀ ادبیات دانشگاۀ کابل فارغ شده‌است، سند خبرنگاری هم دارد.

۲۰. محمد انس حقانی جوان ‌ترین عضو هیئت مذاکره‌کننده طالبان است و تنها ۲۶سال دارد. انس حقانی پسر کوچک جلال ‌الدین حقانی است و در ولسوالی گرده‌ سیری پکتیا به دنیا آمده‌است.

وی که رهایی‌اش از زندان در برابر آزادی استادان دانشگاه امریکایی کابل، ماه‌ها بحث‌برانگیز بود، افزون بر آموزش‌های دینی به چند زبان و برخی از فناوری‌ها آشنا است.

۲۱. داکتر محمد نعیم در ولسوالی چک ولایت میدان وردک زاده شده‌است و ۴۶سال دارد. وی ده سال می ‌شود که عضو دفتر سیاسی طالبان است و به‌ تازه‌گی هم ‌چون سخنگوی این دفتر معرفی شده‌است.

شهرت_اعضای_۲۱_نفری_هئیت_مذاکره‌_کننده_طالبانSkip to toolbar