هیآت طالبان برای نظارت از روند رهایی زندانیان به کابل رسید

31 Mar 2020

۱۲ حمل ۱۳۹۹
ذبیح‌ الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود نوشته است که این هیات از “روند رهایی زندانیان نظارت می‌کند و در زمینه‌های‌ فنی اقدامات مورد نیاز را انجام می‌دهد.”

دولت افغانستان تا کنون در مورد رسیدن هیات طالبان به کابل چیزی نگفته است.

پیش از این طالبان گفته بود که یک هیات ۱۰ نفره این گروه با کمک و میانجیگری کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به کابل خواهد رفت.

به نقل از بی بی سی ، آقای مجاهد گفت که به دلیل محدودیت‌های وضع شده و قرنطین مربوط به شیوع ویروس کرونا هیات ۱۵ نفره آنها ابتدا به ۱۰ و حالا به ۳ نفر کاهش یافته است.

شورای امنیت ملی افغانستان قبلا اعلام کرده بود که روند رهایی زندانیان طالبان امروز (۳۱ مارچ ) آغاز می‌ شود اما بعدا جاوید فیصل سخنگوی این نهاد اعلام کرد که این روند امروز آغاز نخواهد شد.

تا هنوز مشخص نیست که چرا روند رهایی زندانیان طالبان امروز آغاز نشد اما قبلا حکومت افغانستان گفته بود که برای رهایی آنها تضمین‌ های لازم است تا دوباره به جبهه جنگ برنگردند.

براساس توافقنامه امضا شده میان آمریکا و طالبان، افغانستان باید ۵ هزار زندانی این گروه را در برابر یک هزار اسیر نیروهای امنیتی افغانستان که ظاهرا نزد طالبان است، آزاد کند.

دولت افغانستان بخشی از مذاکرات میان آمریکا و طالبان نبود و تاکید داشته که شرط آزادی زندانیان طالبان باید برقراری آتش‌بس باشد.

اما گروه طالبان و آمریکا می‌گویند آزادی زندانیان طالبان جز توافقنامه است و آتش‌بس می‌تواند اجندای مذاکرات بین‌افغانی باشد که قرار بود در دهم مارچ آغاز شود اما این مذاکرات آغاز نشد و تا حالا تاریخ جدیدی برای آن اعلام نشده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان همچنین در روزهای اخیر هیات ۲۱ نفره را برای مذاکرات بین‌الافغانی معرفی کرد.Skip to toolbar