مجلس سنای امریکا: طرح دو تریلیون دلار را برای مقابله با کرونا تصویب کرد

26 Mar 2020

7 حمل 1399
مجلس سنای آمریکا یک بسته محرک های اقتصادی به ارزش دو تریلیون دلار برای کاستن از تاثیر شیوع کووید-۱۹ را تصویب کرده است.

این طرح شامل پرداخت ۱۲۰۰ دلار به بیشتر بزرگسالان و کمک به کسب و کارهای کوچک برای پرداخت حقوق کارمندان می شود.

به نقل از بی بی سی ، این طرح که جزییات کامل آن هنوز روشن نیست در صورت تصویب نهایی بزرگترین مجموعه محرک اقتصادی در تاریخ آمریکا خواهد بود.

با این حال منتقدان از هر دو حزب دمکرات و جمهوری خواه تهدید کرده اند که مانع تصویب آن خواهند شد.

پیشتر تیم اسکات، بن سس و لیندزی گراهام سناتورهای جمهوری خواه گفتند که این لایحه طوری تنظیم شده که “کارمندان را تشویق می کند به جای آنکه سر کار بروند ترجیح دهند بیکار شوند.”

آنها در بیانیه ای گفتند اگر این مشکل حل نشود یا دولت اطمینان حاصل نکند که هیچ کس در دوره بیکاری حقوقی بیش از حقوق اشتغال نخواهد گرفت، “متاسفانه ما مجبوریم با این لایحه مخالفت کنیم.”

در مقابل سناتور برنی سندرز که برای کسب نامزدی حزب دمکرات تلاش می کند گفت که او هم با این طرح مخالفت خواهد کرد مگر آنکه این سه سناتور از اعتراض خود به عبارت بندی بخش مربوط به مزایای بیکاری صرف نظر کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای سندرز گفت: “من آماده ام این طرح متوقف کنم مگر آنکه شروط قوی تری بر ۵۰۰ میلیارد دلار پولی که قرار است صرف رفاه کمپانی ها شود اعمال شود.”

الگزاندریا اوکازیو کورتز نماینده چپگرا از برانکس نیویورک در کنگره هم جزییات طرح را “نگران کننده” خواند.

او در توییتی نوشت “به نظر می رسد که این طرح نیم تریلیون دلار در جیب کمپانی های بزرگ می ریزد” درحالی که به اندازه کافی از کارمندان محافظت نمی کند.

این طرح از حمایت فراجناحی برخوردار است اما همچنین باید در دو مجلس نمایندگان تصویب شود و به امضای دونالد ترامپ برسد.

در همین حال اندرو کومو فرماندار نیویورک این طرح را برای ایالت خود “به درد نخور” توصیف کرد و ۳.۸ میلیارد دلار کمک پیشنهادی آن به نیویورک را “قطره ای در یک سطل آب” توصیف کرد.

او گفت نیویورک که شاهد بالاترین آمار ابتلا در آمریکاست با ۱۵ میلیارد دلار کسری روبروست و تخمین زد که تاکنون یک میلیارد دلار در این ایالت خرج مقابله با بحران ویروس کرونا شده است.Skip to toolbar