واشنگتن : یک میلیارد دالر از کمک ‌هایش را با افغانستان قطع می‌ کند

24 Mar 2020

5 حمل 1399
مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا بعد از اینکه نتوانست رئیس جمهور غنی و رقیب وی عبدالله عبدالله را قناعت دهد که نزاع سیاسی خود را خاتمه بخشند روز دوشنبه (۲۳ مارچ) اعلان کرد که یک میلیارد دالر کمک به افغانستان را قطع می ‌کند.

امریکا همچنین آمادگی دارد که عین مقدار پول را از کمک سال ۲۰۲۱ قطع کند و همه برنامه‌ها و پروژه‌های خود را برای مشخص ساختن کاهش بیشتر کمک ‌ها بازرسی می ‌کند.

به نقل از رادیو آزادی ، وزیر خارجۀ امریکا گفته است که واشنگتن روی تعهدات خود برای کنفرانس‌های آینده جلب کمک به افغانستان نیز غور مجدد می ‌کند.

مایک پومپیو این اعلامیه را بعد از برگشت از کابل و تلاش بی ‌نتیجۀ میانجی ‌گری میان رئیس جمهور غنی و رقیب وی عبدالله عبدالله صادر کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین ملاقات با مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا در کابل.
وزیرخارجۀ امریکا سعی کرد که رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله که وی نیز خود را رئیس جمهور اعلان کرده است روی تشکیل یک حکومت فراگیر توافق کنند.

مایک پومیپو دیروز دوشنبه بعد از ملاقات‌های جداگانه با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله گردهمایی سه جانبه با آن ‌ها دایر کرد.

جزئیات بیشتر در مورد این گردهمایی در دست نیست.

وزیرخارجۀ امریکا در اعلامیه تندی که بعد از پایان این تلاش خود صادر کرد گفت او عمیقاً متأسف است که غنی و عبدالله نتوانستند روی یک حکومت فراگیر با هم توافق کنند.

پومپیو افزود که این ناکامی به روابط کابل و واشنگتن صدمه رسانید و متأسفانه به آنعده از افغان‌ها، امریکایی‌ها وشرکای ائتلاف که در افغانستان قربانی جانی و مالی داده اند بی‌ احترامی پنداشته می ‌شود.

وزیر خارجۀ امریکا هنگام عزیمت از قطر به سوی امریکا نگفت که یک میلیارد دالر کمک را چگونه قطع می ‌کند.

وی این را هم نگفت که اگر کدام ضرب ‌الاجل برای حل اختلافات برای رئیس جمهور غنی و رقیب وی عبدالله عبدالله تعیین کرده باشد.

ولی او اشاره کرد که اگر آن‌ ها میان هم توافق کنند قطع کمک ‌ها لغو خواهد شد.

وزیر خارجۀ امریکا در عین حال گفت که واشنگتن به حمایت خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ماه گذشته رئیس جمهور غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلان کرد ولی رقیب وی عبدالله عبدالله گفت که خودش برنده است و از جانب خود حکومت به گفته وی همه شمول را اعلان کرد.

با اینکه حکومت امریکا بر سفر شهروندان خود قیودات وضع کرده است ولی مایک پومپیو باز هم از کابل و قطر بازدید کرد.Skip to toolbar