فیروز: بیش از 16 میلیون شهروند افغان به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد

24 Mar 2020

5 حمل 1399
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه هشدار می ‌دهد و می ‌گوید، در صورتی که رهنمودها و تدابیر بهداشتی در افغانستان جدی گرفته نشوند، امکان دارد که بیش از 16 میلیون تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شوند.

آقای فیروز امروز (سه شنبه، 5 حمل) در نشستی خبری در کابل می‌ گوید، از میان این 16 میلیون تن، 8 میلیون آن نشانه‌های ویروس کرونا را از خود نشان خواهند داد و 700 هزار تن به شفاخانه‌های مراجعه‌ خواهند کرد.

به گفتۀ آقای فیروز، از میان این 700 هزار تن، احتمال دارد حدود 210 هزار تن آن به مراقبت‌های جدی نیاز داشته باشند و از 210 هزار تن، امکان دارد 110 هزار تن آن در نتیجۀ ابتلا به ویروس کرونا جان ‌های خود را از دست دهند.

او تأکید می ‌کند و می‌گوید، در صورتی که مردم به کارشیوه‌‌های صحی توجه کنند و با اداره‌های دولتی هم‌آهنگی داشته ‌باشند، رقم مبتلایان به ویروس کرونا و تلفات برخاسته از آن در کشور کاهش خواهد یافت.

آقای فیروز می‌گوید که گروه طالبان نیز به گروه‌‌های صحی اجازه داده‌اند که در مناطق زیر کنترول‌شان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و شناسایی موارد مشکوک و مثبت به این ویروس بروند.

در این حال وحید عمر، رئیس کمیتۀ دولتی ارتباطات عامه برای وقایه و جلوگیری از شیوع کرونا در این نشست می ‌گوید که تمامی نهادهای دولتی به‌ گونۀ متمم با وزارت صحت عامه کار خواهند کرد.

آقای عمر، از تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی می‌خواهد که هنگام درخواست کمک از سوی وزارت صحت عامه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا با این وزارت همکاری کنند.

وزیر صحت عامه از وضع قیود روزگردی در هرات نیز خبر می ‌دهد و می‌گوید که تصمیم وضع قیود روزگردی در شهر هرات در نشستی به ریاست محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری گرفته شده است.

او تأکید می‌کند که تمامی اداره‌های مربوط مکلف‌اند که برای پیش‌گیری از ویروس کرونا طرح قیود روزگردی را سر از فردا در شهر هرات عملی کنند.

تاکنون 42 تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از میان 22 تن آن در ولایت هرات هستند، یک تن جان باخته و دو تن دیگر بهبود یافته‌اند.Skip to toolbar