خلیزاد: زندانیان طالب باید فوری آزاد شوند

19 Mar 2020

29 حوت 1398
زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌ گوید که امریکا مایل است تا بربنیاد توافق صلح میان این کشور و طالبان زندانیان فوری آزاد شوند.

او در رشته تویت‌ هایی که کرده‌ گفته‌است که تاکنون هیچ زندانی آزاد نشده‌است؛ در حالی‌ که حکومت افغانستان و طالبان برای این کار تعهد داده بودند: «ایالات متحده مایل است تا رهایی فوری زندانیان، بر اساس توافقنامه ایالات متحده – طالبان، صورت گیرد. با وجود تعهدات هردو طرف مبنی بر انجام این کار، تا امروز هیچ زندانی رها نشده‌است.»

خلیل ‌زاد تاکید می ‌کند که طالبان در تعهدات شان در توافق نامه صلح با امریکا متعهد استند و زندانیان آنان به میدان‌های جنگ بر نخواهند گشت: «نقض این کار پروسه صلح را تضعیف خواهد کرد.»
او از حکومت افغانستان و طالبان خواسته‌ است که از اظهارات تحریک کننده در رسانه‌ها خودداری کنند.

بربنیاد توافق صلح که در دهم ماه حوت میان امریکا و طالبان امضا شد قرار است تا پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شوند و همین‌طور طالبان یک هزار اسیر از نیروهای امنیتی را که در بند دارند رها خواهند کرد.

قرار بود این روند تا ده روز پس از امضای توافق صلح انجام شود اما تاکنون بدلیل ایجاد شرط از سوی رییس ‌جمهور غنی این کار انجام نشده‌است.

اشرف غنی هرچند فرمان رهایی تدریجی این زندانیان را صادر کرده‌است اما شرط گذاشته است که باید این زندانیان تعهد کنند که به میدان‌های نبرد بر نمی‌گردند و نیز خشونت‌ها کاهش می‌یابند.

اما طالبان پیش از این با رهایی تدریجی این زندانیان مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند که این زندانیان باید به‌گونه یکجایی آزاد شوند.Skip to toolbar