رییس جمهور غنی: با کمبود مواد اولیه و غذایی مواجه نیستیم

17 Mar 2020

27 حوت 1398
محمد اشرف غنی می ‌گوید که افغانستان با کمبود مواد اولیه و غذایی مواجه نیست. آقای غنی در پیامی در رابطه به نگرانی ‌های مردم از افزایش قیمت مواد غذایی در کابل از آنان خواست که سراسیمه نشوند و فریب «احتکارگران» را نخورند.

آقای غنی در این پیام که امروز (سه‌شنبه، 27 حوت) از طریق تلویزیون ملی منتشر شد، گفت که شماری از احتکارگران به ‌خاطر منافع شخصی‌شان دست به شایعات می‌زنند. به گفته‌ی او، تمام دستگاه دولت در ایجاد ثبات اقتصادی، حفظ قیمت‌ها و عرضه‌ ی مواد کافی دست به کار شده است.

اشرف غنی گفت که به‌خاطر ایجاد ثبات اقتصادی در بازارها، امروز هدایت توزیع 24 هزار تُن گندم از ذخایر استراتژیک دولتی به قشر آسیب‌پذیر کشور را صادر کرده است.

او همچنان گفت که دولت تصمیم گرفته است که در حدود یک‌هزار واگون روغن را که بنابر مشکلات قانونی در بندرهای شمال کشور متوقف بود، بدون اجراآت جریمه اجازه بدهد تا وارد بازار شود.

غنی تأکید کرد که برای سهولت ترانزیت هدایت داده شده تا گمرکات عمده‌ی سرحدی کشور به ‌گونه‌ی 24 ساعته باز باشد. به گفته‌ی او، در حال حاضر هزاران واگون مواد خوراکه از راه حیرتان، شیرخان بندر و تورغندی در حال واردشدن به کشور است.

غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که در کمتر از 15 روز آینده 75 هزار تُن گندم از هند وارد کشور می ‌شود و 50 هزار تُن گندم دیگر از سوی تاجران کشور از هند خریداری شده است.

او علاوه کرد که به وزارت‌های مالیه و خارجه هدایت داده است تا به ‌خاطر مهارکردن سراسیمگی که اساس اقتصادی ندارد، به تمام تاجران عمده‌ی مواد غذایی و اولیه تسهیلات خریداری مواد اولیه و غذایی را در حالات اضطرار و عاجل فراهم کنند.

غنی گفت: «در عین حال دولت افغانستان در همکاری با جمهوری خلق چین، جمهور هند و دیگر کشورهایی که در مدیریت حالات اضطراری تجربه‌ی بهتر دارند، برای واردکردن ادویه ‌ی لازم کار خواهد کرد تا افغانستان دچار کمبود ادویه نشود.»

این در حالی است که در دو روز اخیر بهای مواد غذایی از جمله آرد و روغن به‌ شکل سرسام‌ آوری در بازارهای شهر کابل به دلیل ترس از گسترش ویروس کرونا افزایش یافته است. روز گذشته یک بوجی آرد در بدل 2500 افغانی نیز به فروش رسیده بود.

به دنبال آن، وزارت داخله اعلام کرد که پولیس در هماهنگی با شهرداری کابل، عمده‌فروشی‌هایی که دست به گران ‌فروشی و احتکار بزنند را مُهر و لاک و مالکان آن‌را جریمه می‌کنند.

اداره‌ خط آهن کشور نیز پیشتر اعلام کرد که واردات مواد غذایی از کشورهای آسیای میانه از طریق خطوط آهن به‌شکل عادی ادامه دارد. طبق معلومات این اداره، تنها در روز دوشنبه در مجموع نُه هزار و 14 تُن مواد غذایی به‌ شمول آرد، روغن، برنج و دیگر مواد ارتزاقی وارد افغانستان شده است.Skip to toolbar