تعطیل یک ماهه دروس مکاتب وپوهنتون های افغانستان

14 Mar 2020

24 حوت 1398
پس از ثبت چهار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان، تمام مؤسسات تعلیمی دولتی و خصوصی الی تاریخ ۳۰ حمل ۱۳۹۹ تعطیل شدند.

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور روابط عامه و استراتژیک در صفحه تویترش نوشته است: ” به اساس پیشنهاد مشترک وزارت ‌های صحت عامه، معارف، تحصیلات عالی و اطلاعات و فرهنگ و منظوری رئیس جمهور، تمام مؤسسات تعلیمی دولتی و خصوصی الی تاریخ ۳۰ حمل ۱۳۹۹ تعطیل گردیدند.”

وزارت صحت عامه افغانستان به این هدف امروز شنبه (۲۴ حوت) جلسه مشترکی را با مقام‌های وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی برگزار کرده بود.

به نقل از رادیو آزادی، وحید مایار سخنگوی این وزارت گفت: “مشوره وزیر صاحب وزارت صحت به وزرای تعلیم و تربیه و تحصیلات عالی این بود که هرگاه در این قسمت توجه و دقت شود، آغاز مکاتب و دانشگاه‌ها به تعویق بیفتد. سرانجام، توافق شد که برای یک ماه آغاز مکاتب دولتی و خصوصی، کودکستان‌ها و همچنین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به تعویق بیفتد.”

در بسیاری از مناطق افغانستان، از جمله کابل، پایتخت، سال جدید آموزشی پس از نوروز آغاز می ‌شود.

به گفته مقام ‌های وزارت صحت عامه افغانستان، تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت صحت عامه گفت که تا حالا شش مورد مثبت در هرات، سه مورد در سمنگان، یک یک مورد در بلخ و کاپیسا ثبت شده است.

ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان نیز می ‌گوید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برگزاری تمام مسابقات و برنامه‌های ورزشی به تعویق افتاده است.

مجیب قاری‌زاده عضو دفتر مطبوعاتی این اداره گفت: “برای پیش ‌گیری از انتشار ویروس کرونا و اینکه ورزشکاران ما از آسیب این ویروس در امان باشند، تمام مسابقات، سیمینارها، تمرینات و رویدادهای ورزشی الی امر ثانی به تعویق افتاده است.”

وحید عمر، مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور روابط عامه و استراتژیک نیز در صفحه تویترش نوشته است که تمام مسابقات و برنامه‌های ورزشی در سراسر کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹ برای مدت نامشخصی تعطیل شد‌ه‌اند.

تمام‌ مسابقات و برنامه های ورزشی در سراسر کشور به منظور جلوگیری از سرایت ویروس COVID-19 برای مدت نامعلومی تعطیل شدند.
این در حالی است که با وجود هشدارهای حکومت افغانستان روز شنبه صدها تن برای تماشای مسابقه بزکشی در چمن حضوری گردهم آمده بودند.

حسیب یکی از تماشاچیان در مورد حضورش در مسابقه بزکشی گفت: “تا فعلاً به تعداد هفت تا هشت صد نفر جمع شده‌اند. ممکن است این تعداد تا ده هزار نفر هم برسد، من شوقی بزکشی هستم. کوشش می ‌کنیم. خود را حفاظت کنم. مگر تا هنوز خبر ندارم که ویروس کرونا چیست؟”

این در حالی است که حکومت افغانستان پیش از این مراسم بزرگداشت از هشتم مارچ، روز بین‌المللی زن و مراسم بزرگداشت از بیست و پنجمین سال روز کشته شدن عبدالعلی مزاری را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا لغو کرد.Skip to toolbar