با شیوع یک مورد مثبت ویروس کرونا در بلخ جشن نوروز لغو گردید

14 Mar 2020

24 حوت 1398
در پی ثبت یک رویداد مثبت ویروس کرونا در بلخ، مقام‌ های محلی این ولایت اعلام کرده‌اند که مراسم جشن نوروز در مزارشریف برگزار نمی‌شود.

محمدبشیر توحیدی، معاون والی بلخ امروز شنبه (۲۴ حوت) در یک نشست خبری گفت: «بنابر هدایت ریاست‌ جمهوری اسلامی افغانستان جلسه ‌یی که هر سال به نام جشن نوروز گرفته می ‌شد امسال لغو شده بر اساس همین مریضی (کووید 19)

او در ادامه افزود: «تجمعات از قبیل مکتب، دانشگاه‌ها و کورس‌ها هم هدایت داده شده که تا الحال تعطیل استند. و امروز حتا هوتل‌ها و تجمعات که بیشتر از ده‌نفری یا بیست ‌نفر یا سی‌نفر باشند آنها را هم ما هدایت دادیم که در هوتل‌ها دیگر محافل را نگیرند.»

تاکنون یازده رویداد مثبت ویروس کرونا – به ‌شمول یک رویداد بلخ – در افغانستان ثبت شده‌اند. مسؤولان بهداشت در بلخ، می‌گویند که بیست‌وچهار رویداد مشکوک به ویروس کرونا نیز در بلخ ثبت شده‌اند.

در همین حال، ریاست صحت‌عامۀ بلخ، می‌گوید یک مرد یست وسه ساله که از ایران به کشور بازگشت کرده‌است و به بیماری کوید نزده مبتلا بود، جمعه شب از شفاخانه فرار کرده و خودش را به ولسوالی دولت آباد رسانیده بود که دوباره بازداشت شده‌است و اکنون در قرنطین به‌سر می ‌برد.

غوث‌الدین انوری، آمر شفاخانه حوزه‌یی بوعلی‌سینای بلخی در مزارشریف می‌ گوید این مرد یارمحمد نام دارد و باشندۀ روستای پای ‌مشهد ولسوالی دولت ‌آباد بلخ است.

این همه در حالی است که پروازهای بلخ- مشهد و بلخ هند نیز به علت پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به تازه‌گی ملغا شده‌اند.Skip to toolbar