دولت آفغانستان : هیأت گفتگو کننده صلح تا سه روز تشکل می شود

7 Mar 2020

۱۷ حوت ۱۳۹۸
محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور روز (شنبه، هفدهم حوت) در مراسم افتتاح سال دوم دور هفدهم مجلس نماینده‌گان از تشکیل هیأت مذاکره‌کنندۀ برای گفت ‌وگوهای میان‌افغانان تا 20 حوت سال جاری خبر داد.

به گفتۀ آقای غنی، این هیأت همه‌شمول است و به نماینده‌گی از مردم و قانون اساسی کشور با طالبان مذاکره می‌کند.

به نقل از سلام وطندار، رئیس ‌جمهور از مجلس نماینده‌گان و سنا خواست تا هفت تن از اعضای این دو مجلس را برای مذاکره با طالبان به ارگ معرفی کنند.

آقای غنی در بارۀ پیش‌شرط طالبان برای آغاز مذاکرات میان‌افغانان گفت، هیچ تضمینی وجود ندارد که زندانیان طالبان پس از آزادی به خشونت متوسل نمی‌شوند.

غنی تأکید کرد، تا زمانی که طالبان تغییراتی بنیادی را در روی‌کردشان به وجود نیاورند، زندانیان این گروه آزاد نخواهد شد.

فوزیه کوفی، رئیس نهاد موج و تحول افغانستان در برنامه‌یی که به مناسب هشتم مارچ برگزار شده بود، می‌گوید که صلح بدون حضور زنان ممکن نیست. او تأکید کرد که در مذاکرات پیش‌رو، زنان باید حضور 40 درصدی داشته باشند.

آقای غنی در حالی از تشکیل هیأت مذاکره‌کننده با طالبان خبر می‌دهد که روز گذشته سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که مذاکره‌کننده‌گان این گروه برای مذاکره با دولت افغانسان به تاریخ بیستم حوت که برابر است با دهم مارچ، آماده‌ است.
شاهین گفته بود، در صورتی که زندانیان این گروه آزاد شوند، مذاکرات میان‌افغانان در زمان معین آن برگزار خواهد شد. او تأکید کرد، در صورتی که مذاکرات به تعویق بیافتد، دیگران مسئول اند.Skip to toolbar