فیروز: مردم باید در جشن نوروز شرکت نکنند

5 Mar 2020

15 حوت 1398
وزیر صحت افغانستان به دلیل نگرانی از گسترش کروناویروس از شهروندان کشورش خواست که در سال نو خورشیدی در جشن نوروز شرکت نکنند.

فیروزالدین فیروز، روز پنجشنبه ۵ مارچ (۱۵ حوت) به خبرنگاران گفت که این خواست بخشی از اقدامات وقایوی برای جلوگیری از گسترش کروناویروس است.

به نقل از صدای آزادی، او افزود: “خواهش من از هموطنانم این است که بهتر است در مراسم نوروز اشتراک نکنند، این به نفع خود شان است، به نفع خانوادۀ شان است و به نفع عام ملک است؛ چون یک محلی است که تجمع می‌شود و مردم گرد هم می ‌آیند، زمینۀ انتشار ویروس وجود دارد و ضرورت نیست که در آن اشتراک بکنند”.

تا اکنون یک واقعۀ مثبت کروناویروس در ولایت هرات افغانستان ثبت شده است. یک شخص ۳۵ ساله که در هفته‌های پسین به شهر قم ایران سفر کرده بود، به این بیماری مبتلا شده است. داکتر فیروز گفت که وضعیت صحی فرد مبتلا رو به بهبود است.

همچنان وزارت صحت عامه افغانستان ۸۰ واقعۀ مشکوک کروناویروس را ثبت کرده است.

این وزارت برعلاوۀ آزمایش نمونه‌های واقعات مشکوک در لابراتوار مرکزی در کابل، نمونه‌ها را به هالند نیز می‌فرستد. وزیر صحت افغانستان گفت که تا اکنون نتایج آزمایش‌های کابل و هالند یکسان است.

بر اساس معلومات وزارت صحت افغانستان، برای آزمایش هر واقعۀ مشکوک کروناویروس ۱۶۰۰ دالر امریکایی مصرف می‌ شود. امارات متحدۀ عربی، هفتۀ گذشته ۵۰ هزار بسته را برای معاینات لابراتواری کرونا ویروس به حکومت افغانستان کمک کرد.

آقای فیروز همچنان گفت که ایتالیا و کوریای جنوبی پس از افزایش واقعات کروناویروس تصمیم گرفته اند که مسافرانی را از آن دو کشور که از طریق هوا یا زمین به افغانستان سفر می‌کنند، هنگام رسیدن به خاک افغانستان معاینه کنند.

وزارت صحت افغانستان پیش از مسافرانی را که از چین یا ایران بر می‌ گشتند، در مرزها و میدان‌ های هوایی معاینه می‌کرد.

ملل متحد روز چهارشنبه گزارش داد که تمام واقعات مربوط به کرونا ویروس در افغانستان به ۸۱ واقعه می‌ رسد که یکی مثبت، ۵۸ واقعه منفی و نتایج متباقی پس از انجام آزمایش‌ها روشن خواهد شد.Skip to toolbar