پاسخ منفی ترامپ به ایران

26 Jan 2020

۶ دلو ۱۳۹۸

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی که شنبه شب به زبان فارسی منتشر کرد پیشنهاد برداشتن تحریم های ایران پیش از شروع مذاکره با این کشور را رد کرده است.

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه ای با نشریه آلمانی اشپیگل گفته بود که کشورش حتی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس در حمله پهپاد آمریکایی در بغداد، مذاکره با این کشور را مردود نمی داند.

او به اشپیگل گفت: “برای ما مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید باشد، برای ما رفتار آنها مهم است. دولت ترامپ می تواند مسیر گذشته اش را اصلاح کند، تحریم ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ما هنوز پشت میز مذاکره هستیم. آنها هستند که میز را ترک کرده اند.”

آقای ترامپ در واکنش نوشت “وزیر امور خارجه ایران می گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می خواهد که تحریم ها برداشته شود. نه، مرسی!”

در تحولی دیگر در روز شنبه یک مقام سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران بسیار بیش از سقف مجاز بر اساس توافق اتمی میان ایران و قدرت ها، برجام، است.

به گزارش منابع خبری ایران علی اصغر زارعان، دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه گفت که این ذخایر اکنون به ۱۲۰۰ کیلوگرم رسیده است.

او گفت: “هم اکنون بعد از گام پنجم ذخایر اورانیوم تولید شده از مرز ۱۲۰۰ کیلوگرم گذشته است که با سرعت تمام به ذخایر اورانیوم غنی شده اضافه می شود.”

سازمان بین المللی انرژی اتمی هنوز این ادعا را تایید نکرده است.

این سازمان در ماه نوامبر گفت که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با خلوص کم به ۳۷۲.۳ کیلومگرم رسیده است.

برجام سقف مجاز ذخیره اورانیوم غنی شده ایران را به ۲۰۲.۸ کیلوگرم محدود می کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا آقای زارعان همچنین گفت که ایران توانایی غنی سازی با هر خلوصی را دارد: “هم اکنون اگر نظام تصمیم بگیرد، سازمان انرژی اتمی به عنوان مجری، توان غنی‌سازی اورانیوم با هر درصد از غنا را خواهد داشت.”

ایران بارها تهدید کرده بود که اگر در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های فلج کننده این کشور، این کشور از منافع اقتصادی برجام بهره مند نشود، شروع به بالا بردن سطح خلوص اورانیوم غنی شده خواهد کرد.

اروپایی ها از خروج آمریکا از توافق انتقاد کرده اند اما با کاهش تعهدات ایران هم مخالفند.

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز ۱۴ ژانویه در بیانیه ای مشترک رسما از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام خبر دادند.Skip to toolbar