متن توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان نهایی شده است

21 Jan 2020

۱ دلو ۱۳۹۸
مارک گراسمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان در مصاحبه با تلویزیون آشنای صدای امریکا گفته است که تصمیم طالبان برای همه‌گانی ساختن طرح کاهش خشونت‌ها یک اقدام مثبت است.

پس از پافشاری حکومت افغانستان بر تأمین آتش‌بس ازسوی طالبان ، دور تازۀ رایزنی‌های نماینده‌گان این گروه با نماینده‌گان امریکا در دوحه طالبان وارد مرحله جدی‌تر شده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که محور این گفتگوها بحث روی اقدامات بعدی در روند صلح بوده است.

در همین حال، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و از نامزدان ریاست‌جمهوری طالبان را به گفتگوها میان افغانان فرا می خواند، اما محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه می‌گوید که هرچند طرح کاهش خشونت‌ها بی معنی است، اما به گفته او حکومت نباید سبب توقف این گفتگوها شود.

سهیل شاهین در تویترش نگاشته است که زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژهۀ امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرماندۀ کل نیروهای خارجی در افغانستان به نماینده‌گان از امریکا و ملا برادر معاون سیاسی و شیر عباس ستانکزی و امیرخان متقی دو عضو دیگر این گروه به نماینده‌گی از طالبان شرکت داشتند.

شاهین در صفحۀ تویترش نوشته است:« شام دیروز محترم ملا برادر اخند، محترم شیرمحمدعباس ستانکزی ومحترم مولوی امیرخان متقی با داکتر زلمی خلیلزاد و جنرال سکات میلر در دوحه ملاقات نمود و در مورد اقدامات بعدی صحبت تفصیلی داشت. در نظر است که هر دو تیم امروز نشست مشترک داشته باشد.»

از سوی هم، مارک گراسمن، فرستادۀ ویژۀ پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان در مصاحبه با تلویزیون آشنای صدای امریکا گفته است که تصمیم طالبان برای همه‌گانی ساختن طرح کاهش خشونت‌ها یک اقدام مثبت است.

اقای گراسمن در این باره افزود:« واقعیت این است که طالبان تصمیم گرفته‌اند این را همه‌گانی سازند که به کاهش خشونت‌ها تمایل دارند و یک آتش‌بس هفت تا ده روزه برقرار خواهد شد، این یک اقدام مثبت است.»

در همین حال، محمد محقق طرح کاهش خشونت ها را از سوی طالبان ناروشن می داند، اما عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد می‌گوید که حکومت نباید روند صلح را سبوتاژ کند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در این باره اظهار داشت:«اگر آتش بس هم نمی شود لاکن مذاکرات را متوقف نکند، این کاهش خشونت به درد نمی خورد یا آتش بس می شود یا نمی شود و اگر آتش بس هم نمی شود به نظر من که نباید مذاکرات را متوقف کنیم که ما مذاکره نمی کنیم.»

عمرزاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان گفت:«اگر آگاهانه یا نا آگاهانه بعضی اقدامات حکومت پروسه طبعا صلح را سبوتاژ می کند من نمی گویم که نیت بد است یگان وقت نیت خوب هم می میباشد اما نتیجه اش مثبت نیست.»

منابع نزدیک به گروه طالبان گفته‌اند که در صورت امضای توافق نامه صلح از سوی امریکا با این گروه، طالبان برای یک هفته تا ده روز خشونت‌ها را در کشور کاهش خواهند داد و با هیئت گفتگوکننده افغانستان وارد گفتگو خواهند شد.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفت:«بیا از طریق مذاکراه با افغانان به جنگ پایان بدهیم و با حکومت اگر نمی شینید بیاید با سیاسیون بنشیند.»

در این میان محمد حنیف اتمر مشاور پیشین شورای امنیت ملی گفته است که اگر توافقنامه بین حکومت و طالبان همزمان با امضای توافق نامه این گروه با امریکا ممکن نباشد در آن صورت اعتبار توافقنامه امریکا و طالبان مشروط با امضای موافقتنامه این گروه با حکومت افغانستان ساخته شود.Skip to toolbar