اخراج سرمربی بارسلونا

15 Jan 2020

۲۵ جدی ۱۳۹۸

باشگاه بارسلونا، ارنستو والورده سرمربیاش را اخراج کرد و بجای او کیکه ستیین، سرمربی سابق رئال بتیس را با قراردادی دو سال و نیمه به خدمت گرفت.

بارسلونا با هدایت والور ده ۵۵ ساله، دو قهرمانی متوالی در لیگ فوتبال اسپانیا بدست آورد و اکنون نیز به دلیل تفاضل گل بهتر، صدرنشین لالیگا است.

با این حال به دنبال چند نمایش نچندان باقدرت تیم و همچنین ناکامی در رسیدن به فینال لیگ قهرمانان اروپا مسئولان تصمیم گرفتند که به همکاری با این مربی پایان دهند.

ستیین ۶۱ ساله در سال ۲۰۰۵ رئال بتیس را به بالاترین رتبه تاریخ این باشگاه رساند و همراه با این تیم به نیمهنهایی جام حذفی اسپانیا رسید. او در ماه مه همان سال بتیس را ترک کرد.

بارسا در بیانیهای که منتشر کرد گفت با والورده برای فسخ قرارداد به توافق رسیده و از او به دلیل «حرفهایگری، تعهد، از خود گذشتگی و رفتار همیشه مثبتش با خانواده بارسا» تشکر کرد.

موفقیتهای ستیین در بتیس
والورده از اواخر فصل گذشته و به دنبال شکست فاجعهبار چهار بر صفر مقابل لیورپول در نیمهنهایی لیگ قهرمانان اروپا زیر فشار قرار گرفت. این فشار پس از شکست در فینال جام حذفی اسپانیا مقابل والنسیا شدت گرفت در حالی که بارسا بازی رفت را سه یر هیچ برده بود.
به شکست مقابل لیورپول به این دلیل توجه ویژه شد که بارسلونا فصل قبل از آن در همین رقابتها تجربه مشابهی مقابل آاسرم داشت و نتوانست نقطه ضعفهایش را اصلاح کند.

اما ستیین بعنوان یک مربی با توانایی بالا وارد نوکمپ میشود.

او پس از هدایت تیمهایی در دستههای پایین توانست لاسپالماس را به رتبه یازدهم لالیگا برساند؛ بهترین دستاورد این تیم در چهل سال. ستیین همچنین در اولین فصل حضورش در بتیس توانست سهمیه لیگ اروپا را بگیرد.

بتیس طی دو سال حضور او توانست مقابل بارسا، رئال مادرید و اتلتیکو مادرید پیروز شود. او تابستان گذشته با توافقی دو جانبه راهی سویا شد.

شایعات زیادی نیز در مورد حضور ژاوی هرناندز، کاپیتان پیشین بارسلونا روی نیمکت این تیم شنیده میشد. ژاوی اخبار رسانهها مبنی بر مذاکره با اریک آبیدال، مدیر ورزشی و اسکار گارو، مدیر اجرایی باشگاه را شنبه و یکشنبه قبل تایید کرد، هرچند که بعدا گزارش شد او پیشنهاد باشگاه سابقش را رد کرده است. حتی بعد از شب تلخ ماه مه باشگاه در ورزشگاه آنفیلد، به نظر نمیرسید او بتواند به تیم در زمانی که دست و پا بسته است، کمک کند. حالا هدایت تیم در دستان کیکه ستیین، سرمربی پیشین لاسپالماس و رئال بتیس قرار گرفته است.

مردی که علاقه بسیاری به بازسازی ریتم سریع تیم، پِرِس شدید و پاسکاری دقیق دارد. خصیصههایی که زیر نظر مربی عملگرایی مانند والورده تا حد زیادی از کار افتاده بودند.

ستیین که یکدندگیاش در اسپانیا معروف است، رهرو راستین شیوه فوتبال کرویف است و از همین حالا مشخص است که بارسلونا دوباره «بارسایی» فوتبال بازی میکند.

یک دغدغه این است که آیا بارسلونا میتواند این شیوه را درست و حسابی اجرا کند یا نه. در واقع باید دید با بالا رفتن سن، ستارههایی مانند لیونل مسی، سرخیو بوسکتس، جرارد پیکه و جوردی آلبا میتوانند از پس فشار فیزیکی زیادی که لازمه اجرای موفق این سیستم است برآیند؟ ماههای آینده نشان میدهند بارسا هنوز میتواند با این فلسفه فوتبال نتیجه بگیرد یا نه.Skip to toolbar