توقف صادرات افغانستان از مسیر راه لاجورد

6 Jan 2020

16 جدی 1398
اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که صادارت این کشور از طریق راه لاجورد به دلیل مشکلات بازرگانان افغان در دریافت ویزا از کشورهای مسیر متوقف شده است.

راه ترانزیتی “لاجورد” که تولیدات داخلی افغانستان را از دو گذرگاه “بندر آقنه” در ولایت فاریاب در شمال، و “بندر تورغندی” در ولایت هرات به اروپا می‌ رساند، در دسامبر سال ۲۰۱۸ در هرات گشایش یافت.

راه لاجورد با عبور از مسیر ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان به دریای سیاه رسیده، و بعد با گذشتن از ترکیه، افغانستان را به آبهای آزاد وصل‌ می‌کند.

بازرگانان افغانستان برای عبور از این کشورها نیاز به دریافت ویزا دارند، ولی اکنون اتاق تجارت افغانستان اعلام کرده که به بازرگانان افغان ویزای تمامی کشورهای مسیر داده نمی‌شود.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که این بازرگانان افغان بارها با حکومت افغانستان درمیان گذاشته ولی تاکنون اقدامی برای حل این مشکل نشده است.

قبلا وزارت خارجه افغانستان گفته بود که برای انتقال کالا از این مسیر یک بسته حمل و نقل واحد درمسیر معرفی می‌شود، که گمرکها در کشورهای مسیر به صورت هماهنگ عمل‌کنند، تعرفه واحد معرفی شود و موانع امنیتی نیز در مسیر کمتر شود.

اما آقای الکوزی می‌گوید که اکنون بازرگانان افغان مجبورند در هر کشور طی مراحل گمرکی کنند که این روند زمانگیر است.

وزارت خارجه افغانستان گفته که کار برای حل مشکلات تجاری و حقوقی مسیر لاجورد را آغاز کرده و در نظر دارد با کشورهای واقع در مسیر تفاهم نامه‌های تجاری امضا کند.

افغانستان از مسیر راه لاجورد محصولات زراعتی مانند پنبه، کشمش، تخمه، کنجد و مواد معدنی صادر می ‌کند.
راه لاجورد از افغانستان آغاز می‌شود، به بندر ترکمن باشی در کشور ترکمنستان می‌رسد و سپس از مسیر شهر باکو در آذربایجان به منطقه تفلیس گرجستان وصل می‌شود و از تفلیس به طرف قارس درترکیه می ‌رود. این مسیر از قارس به استانبول و از آنجا تا اروپا ادامه دارد.

دولت افغانستان این مسیر را یکی از کوتاه‌ترین، مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای افغانستان توصیف کرده‌اند زیرا از مرز افغانستان تا بندر ترکمنباشی هم جاده و هم خط آهن وجود دارد. باکو نیز از طریق جاده و خط آهن به قارس و استانبول وصل است.

ارزیابی‌های دولت افغانستان نشان داده که انتقال اموال از طریق بندر کراچی پاکستان به شهر مرزی جلال آباد در شرق افغانستان حدود ۱۴ روز وقت می‌گیرد و تنها هزینه انتقال یک کامیون کالا بیشتر از ۵ هزار دالر است. هزینه استفاده ازمسیر قزاقستان که ۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است بیش از ۴ هزار دالر و از مرز تورغندی تا قارس ترکیه (راه لاجورد) دو هزار و ۲۰۰ کیلو متر و اندکی بیشتر سه هزار و ۲۰۰ دالر است.Skip to toolbar