مجلس نمایندگان: خروج نیروهای خارجی افغانستان را به میدان جنگ مبدل می‌کند

14 Apr 2021

۲۵ حمل ۱۴۰۰

شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که خروج نیروهای امریکایی در زمان کنونی افغانستان را به میدان جنگ مبدل می‌کند.

اعضای مجلس نمایندگان در نشست عمومی امروز(چهارشنبه) می‌گویند که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، این کشور یک‌بار دیگر نیز به میدان جنگ‌های داخلی مبدل می‌شود.

میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان گفت که نسبت به وضعیت کنونی، زمان مناسب برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وجود ندارد.

رحمانی، جنگ جاری در کشور و کشت و قاچاق مواد مخدر را منابع مالی تروریستان در کشور دانست و گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، یک‌بار دیگر نیز این گروه‌ها در افغانستان تقویه می‌شوند.

برخی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان نیز تاکید بر خروج مسوولانه نیروهای خارجی در زمان مناسب از این کشور نموده بیان کردند که جامعه جهانی و حکومت افغانستان باید در مورد آیندهٔ این کشور نیز توجه داشته باشند و نگذارند که دوباره گروه‌های تروریستی از جمله طالبان، القاعده و داعش در افغانستان رشد کنند.

این واکنش‌ها در حالی صورت گرفته که قصر سفید اعلام کرد، قرار است امروز چهار شنبه جو بایدن، رئیس جمهور امریکا تصمیم نهایی‌اش در مورد زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را اعلام کند.

روز گذشته نیز اکثر مقام‌های امریکایی اعلام کردند که خروج نیروهای این کشور از افغانستان در زمان از قبل تعیین شده امکان‌پذیر است.

رسانه‌های امریکایی نیز اعلام کردند که به زودی وزیران دفاع و خارجه‌ی امریکا به بروکسل می‌روند و در مورد خروج نیروهای شان از افغانستان، گفت‌وگو می‌کنند.

مقام‌های امریکایی گفته‌اند که آنان یک‌جا با ناتو وارد افغانستان گردیده و دوباره یک‌جا این کشور را ترک خواهند کرد.

با این‌حال شماری از سناتوران امریکایی نیز به تازه‌گی نسبت به خروج نیروهای خارجی از افغانستان واکنش نشان داده و گفته‌اند که تصمیم تازهٔ بایدن در مورد افغانستان نگران کننده است.

قرار بود تا چند روز محدودی نشست استانبول به میزبانی ترکیه در مورد صلح افغانستان برگزار گردد ولی گروه طالبان اعلام کرد که تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، این گروه در هیچ نشستی در مورد افغانستان اشتراک نمی‌کنند.

گزارش: شگوفه سعادتSkip to toolbar