صالح: طالب می‌تواند به عنوان یک جز در کنار مردم زندگی کند

11 Apr 2021

امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور امروز (یک‌شنبه، ۲۲ حمل) در «همایش مردم کوه‌دامن در حمایت از جمهوریت، ارزش‌های کشور و قانون اساسی» سخن‌رانی می‌کرد گفت: احتمالا جلسات گفت‌وگوهای صلح در ترکیه تا یک هفته دیگر برگزار شود.

او با اشاره به طالبان گفت که ما از هیچ کس جز خدا اطاعت نمی‌کنیم و کمک نمی‌خواهیم.

معاون رئیس‌جمهور افزود: در آخرین دیدار با آقای خلیل‌زاد، به این نتیجه رسیده‌اند که تا یک هفتهٔ دیگر مذاکرات را با طالبان در ترکیه آغاز کنند و مهم ترین تکات پیش‌بینی شدهٔ آجندای مذاکرات ترکیه را «توافق روی ارزش‌ها، آتش‌بس و ساختن حکومت صلح» عنوان کرد.

او در ادامهٔ سخن‌هایش با اشاره به طالبان گفت که طالب مجبور است که بپذیرد افغانستان طالب شدنی نیست؛ ولی این گروه می‌تواند به عنوان یک جز در کنار مردم زندگی کند و در نظام سهیم باشد.

هم‌چنین گفت‌ که رهایی پنج‌هزار زندانی طالبان غلط/اشتباه‌ترین کار حکومت بود؛ ولی این تصمیم به تنهایی گرفته نشد بلکه بر مبنای فیصلهٔ لویه‌جرگه مردم رها گردیدند و همچنین افزود که در میان رها شده‌گان سی تا چهل تن از قاچاقبران نیز وجود داشت. اما پس از این، رهایی زندانیان طالب به عنوان پیش‌شرط پذیرفتنی نیست.

او هم‌چنان با اشاره به کنفرانس قلب آسیا که در تاجیکستان برگزار شده بود گفت که هیچ کشور از امارت اسلامی حمایت نمی‌کند و چنین یک نظام را نمی‌پذیرد. و طالبان می‌دانند که در انتخابات پیروز نمی‌شوند و برای همین به تغییر نظام تاکید دارند.

گزارش: عنبر کیاSkip to toolbar