تلاش‌ها برای حکومت موقت؛ تاریخ تکرار خواهد شد؟

31 Jan 2021

۱۲ دلو ۱۳۹۹

گفت‌وگوهای صلح قطر با بن چه تفاوت دارد؟ آیا مردم افغانستان یک‌بار دیگر در جریان یک معاملهٔ سیاسی ویران‌گر قرار دارند؟

آیا افغانستان أمادهٔ پذیرش یک حکومت موقت است؟

سران گفت‌وگو کننده طالبان در آخرین سفر خود در روسیه رفته با سران این کشور دیدار کردند؛ اما عباس استانکزی معاون هیئت گفت‌گو کنندهٔ طالبان در آخرین اظهارات‌اش در یک نشست رسانه‌ای گفت: طالبان در صورتی آمادهٔ آتش‌بس خواهد شد که آقای غنی از سمت‌اش به عنوان رئیس‌جمهور استعفا بدهد.

طالبان این‌بار رُک‌تر و بی‌پرده‌تر از دیگر روزها صحبت می‌کنند.

از سوی دیگر دولت جوبایدن؛ قصد دارد تا اسناد تفاهم‌نامه را بازبینی کنند و هنورهم دیدگاه مشخص برای سرنوشت روند صلح افغانستان از سوی آمریکا در دست نیست.

از سوی دیگر مردم افغانستان ترس عظیم از غرق شدن کشور در جنگ‌های وحشتناک‌تر و تکرار تاریخ چهار دهه قبل، در دل دارند.

در طول جنگ‌های داخلی هزاران تن کشته و زخمی شدند و ملیون‌ها تن از  شهروندان افغانستان بی‌جا و در کشورهای همسایه، اروپا و امریکا متواری شدند.

بعد از سال‌ها جنگ، کروه طالبان حاضر به نسشتن در میز مذاکره با حکومت افغانستان شده‌اند.

اما با این که در افغانستان منافع کشورهای زیادی به صلح و جنگ افغانستان دخیل است؛ آن‌ها بی‌کار ننشسته‌اند بل‌که در حال محک زدن منافع شان در میان این همه چانه‌زنی‌ها هستند.

در یک هفته اخیر گروه طالبان در کشورهای ایران و روسیه سفر کرده‌اند.

عباس ستانکزی عضو ارشد گروه طالبان در مسکو گفت: حکومت اشرف غنی مانع اصلی آمدن صلح در افغانستان است.

کار بران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نیز با استفاده از ادبیات‌ طنزآمیز و اشاره به تجربهٔ تلخ تاریخ گذشته به این اظهارات مخالفت‌های شان را بیان کرده‌اند.

اما حکومت  و دیگر سیاسیون این اظهارات قای استانکزی را بهانه‌ای به‌خاطر رسیدن به هدف استخبارات خارجی گفته‌اند.

آقای غنی نیز در نشست مجمع امنیتی آسپن (Aspen Security Forum) که شام روز گذشته، (جمعه دهم دلو) به صورت آنلاین برگزارشد، خود را “قهرمان صلح” خواند و طالبان را متهم کرد که قصد صلح ندارد.

آقای غنی تشکیل دولت موقت را رد کرد و گفت که این کار منجر به خونریزی خواهد شد. او به دوران حاکمیت مجاهدین در دهه نود میلادی و پس از سقوط دولت نجیب‌الله اشاره کرد و گفت که در آن زمان رئیس جمهوری (برهان‌الدین ربانی) و نخست وزیر (گلبدین حکمتیار) با هم درگیر بودند و به همین دلیل پایتخت به ویرانه تبدیل شد و هزاران نفر کشته شدند.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی در صحفه فیسبوک خود نگاشته است:( با این که در حکومت اشرف غنی کمی و کاستی‌های زیادی وجود دارد که از چندی بدین‌سو حاکمیت نه حالت تعرضی دارد و نه دفاع فعال فقط این‌جا و آن‌جا با حرکات پراکنده روز و شب می‌گذرانند؛ اما استعفای اشرف غنی راه حل برای رسیدن به صلح نیست).

وی  سخنان  عباس ستانکزی عضو گروه طالبان را یک عمل فریبنده و غیر عقلانی عنوان می‌کند.

وی بااشاره به تاریخ گذشته افزوده‌است که( من به یاد دارم مجاهدین به دوکتور نجیب‌الله گفته بودند که از قدرت کناره گیری کند صلح در افغانستان به وجود می‌آید، دوکتور نجیب‌الله فکر کرد مجاهدین راست میگویند کناره گیری کرد.

اما با رفتن نجیب‌الله از قدرت و آمدن مجاهدین به کابل جنگ‌های خانه‌به‌خانه آغاز شد، کابل به حمام خون تبدیل گردید، چور و چپاول و اعمال دیگر را نیز مردم افغانستان به یاد دارند).

وی که در گذشته یکی از سرسخت‌ترین اعتراض کننده‌گان در مقابل سیاست دولت بود، با اشاره به‌رهبران حکومت می‌گوید: بجنبید! ورنه وطن یک‌بار دیگر غرق دهشت و خواهد شد.

وی حفظ قوت‌های مسلح و تقویت جمهوریت را با در نظر داشت عدالت مصلحت، به منفعت ملت می‌خواند.

با این همه حامیان و بازی گران سیاست اصلی طالبان کی‌ها هستند؟Skip to toolbar