منگل باغ رهبر گروه لشکر اسلام در ننگرهار کشته شد

30 Jan 2021

۱۱ دلو ۱۳۹۹

خبر کشته‌شدن منگل باغ، رهبر گروۀ پاکستانی لشکر اسلام برای سومین‌بار پخش شده‌است. این‌بار اما توسط ضیاالحق امرخیل، والی ننگرهار.

به نقل از طلوع نیوز، آقای امرخیل در تویترش نگاشته‌است که منگل‌باغ به روز گذشته (پنج‌شنبه) در ولسوالی اچین ننگرهار در انفجار یک ماین جاسازی شده کشته شده‌است. به‌گفتۀ امرخیل، در این انفجار دو همراه او نیز کشته شده‌اند.

امرخیل گفته‌است این افراد هنگامی کشته شدند که سرگرم جاسازی ماین بودند: «منگل باغ، رهبر گروۀ هراس‌افگنان لشکر اسلام پاکستان پیش از چاشت روز پنج شنبه در روستایی در ولسوالی اچین با دو تن دیگر، هنگامی که سرگرم جاسازی ماین بود در نتیجه انفجار ماین خود ساخته کشته شده‌است. منگل باغ در بسیاری از فعالیت‌های هراس‌افگنانه در این بخش دست داشت.»

منابع امنیتی نیز کشته‌شدن منگل باغ را تأیید می‌کنند و می‌گویند که او به همراه دو تن دیگر در انفجار ماین خود ساخته کشته شده‌است.

منگل باغ در منطقأ باره در خیبر پښتونخوا زاده شده بود. پیش از این دو بار دیگر نیز نهادهای امنیتی افغانستان و پاکستان از مرگ منگل باغ خبر داده بودند؛ اما هر دوبار این خبر نادرست بود.

سید اکبر آغا، فرمانده پیشین طالبان گفت: «وقتی که یک نظام قوی و مستحکم نباشد، ملیشه‌های کشورهای منطقه می‌آیند و در اینجا حضور پیدا می‌کنند. چون یک حکومت قوی موجود نیست.»

منگل باغ در میانه‌های سال ۲۰۰۴میلادی در خیبر پښتونخوای پاکستان گروه لشکر اسلام را ایجاد کرد و با پخش اعلامیه‌ها دربارۀ فعالیت‌هایش خبر می‌داد. او کسانی را که با کارهای او مخالف بودند، مجازات می‎کرد.

به‌گفتۀ منابع، منگل باغ با سازمان استخباراتی پاکستان پیوند داشت. او پس از سال ۲۰۱۴چهارده میلادی از منطقه تیرا به ولسوالی اچین ننگرهار آمد و به فعالیت‌‏های هراس‌افگنانه پرداخت.

شمیم شاهد، خبرنگار بیان داشت: «من چند سال پیش وقتی به کمپ منگل باغ رفته بودیم دیدم که آنجا همگی چرس می‌زنند؛ در حالی که دیگران را به خواندن نماز تشویق می‌کردند.»

در سال ۲۰۱۸ میلادی امریکا برای گرفتاری منگل باغ جایزه گذاشته بود. منابع میگویند که منگل باغ در ننگرهار در بسیاری از رویدادهای هراسافگنانه با داعش همکاری داشت.Skip to toolbar