استقبال یوناما از بازگشت هیئت گفت‌‌وگوکنندۀ صلح به دوحه

5 Jan 2021

۱۶ جدی ۱۳۹۹

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما اعلام کرده‌است که از بازگشت هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت افغانستان و گروه طالبان به دوحه استقبال می‌کند و چشم به‌ راه از سرگیری سریع گفت‌وگوها میان دو طرف گفت‌وگوکننده در قطر است.

این نهاد در بیانیۀ رسانه‌یی که امروز (سه‌شنبه، شانزدهم جدی) به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که گفت‌وگوهای صلح برای کمک به پایان جنگ و ایجاد صلح پایدار بسیار مهم است.

طبق بیانیه، گفت‌وگوکننده‌گان با برخی چالش‌های عمده مواجه شده و کارهای بسیاری باقی مانده است.

اما دو طرف در نخستین مرحلۀ تاریخی گفت‌وگوها که در ماه سپتامبر آغاز شد، هم‌کاری خوبی داشتند که به شکل تدریجی به پیش‌رفت واقعی انجامید.

در بیانیۀ یوناما آمده‌است که دو طرف گفت‌وگوکننده پیش از وقفۀ ۲۰ روزه به منظور رای‌زنی با رهبران‌شان برای گفت‌وگوهای آینده روی یک کارشیوه توافق و مسودۀ آجندای کار را با هم‌دیگر تبادله کردند.

دور نخست گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت و طالبان به تاریخ بیست‌ودوم سنبلۀ ام‌سال آغاز شد و به تاریخ بیست‌ودوم قوس پایان یافت. دور نخست این گفت‌وگوها با نهایی‌شدن کارشیوۀ گفت‌وگوها پایان یافت. قرار است دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح ام‌روز در دوحه، پایتخت قطر آغاز شود.Skip to toolbar