کمیتۀ دفاع از خبرنگاران افغانستان، خبرهای مربوط به حکومت را تحریم کرد

2 Jan 2021

۱۳ جدی ۱۳۹۹

منابع در افغانستان ام‌روز( شنبه، ۱۳جدی) از ترور بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسوول رادیو صدای غور، توسط افراد ناشناس در غرب شهر فیروزکوه این ولایت خبر می‌دهند.

محمد عارف عابر سخن‌گوی والی ولایت غور با تایید این خبر می‌گوید: عصر روز گذشته بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسوول رادیو صدای غور، توسط افراد ناشناس در غرب شهر فیروزکوه ولایت غور ترور شد.

آقای عابر می‌افزاید: افراد مسلح ناشناس پس از ترور مدیر مسوول صدای غور پا به فرار گذاشته و تحقیقات پولیس در عرصۀ روشن ساختن این رویداد آغاز شده است.

خبرنگاران ولایت غور با محکوم نمودند دولت افغانستان می‌گوید: آقای عادل مدیر مسوول در حالی کشته شد که او از حمله اول بالای منزل‌اش بتاریخ ٨ نومبر، و دومین حمله به جانش به تاریخ ۱۲ نومبر ۲۰۲۰ جان سالم بدر برده بود، او در تماس با انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان ونهاد های حامی خبرنگاران از بی‌توجهی ارگان‌های کشفی در پیوند به نگرانی‌هایش شکایت نموده خواستار توجه و تامین امنیت جان‌اش شده‌بود.

آصف نایاب خبرنگار آزاد ولایت غور از ناامنی‌ها در این ولایت شکایت کرده در رابطه به تهدیدات مخالفین به جان خبرنگاران این ولایت خبر داده می‌افزاید: خبرنگاران این ولایت همه روزه مورد تهدید مخالفین تفنگ‌دار قرار دارند؛ اما نهادهای حامی رسانه‌ها و نهادهای امنیتی هیچ توجهی به خبرنگاران نکرده است.

حجت‌الله مجددی معاون انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان به چاپار می‌گوید: این شکایت را از مجرای فدراسیون نهادهای خبرنگاران و رسانه‌ها با بخش‌های کشفی و امنیتی شریک ساخته‌بود، آنچه بعد از آن‌هم چندان توجهی برای حفظ جان این عضو فعال خانواده رسانه‌های افغانستان نگردید.

مجیب خلوتگر مسوول نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) در واکنش به ترور مدیرمسوول رادیو صدای غور می‌گوید که ترور آقای ایماق، یک‌بار دیگر ثابت کرد که دشمنان مردم افغانستان به صورت هدفمند، نخبه‌گان جامعه‌ رسانه‌ای را هدف قرار می‌دهند و آن‌سو حکومت، نظاره‌گر بوده و در تأمین امنیت شهروندان ناتوان است.

نی یا دفتر حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان با اشاره به ترور مدیر مسوول رادیو صدای غور افزود، که حکومت افغانستان باید راه‌کار مناسب و پیش‌گیرانه‌ای را برای تأمین امنیت جان خبرنگاران روی‌دست گیرد.

راس ویلسون کاردار سفارت امریکا در کابل در توییترش نگاشته، حمله بر بسم‌الله عادل ایماق را محکوم کرده وگفته که حمله بر آزادی بیان باید متوقف شود.

کمیته دفاع از خبرنگاران افغانستان در یک خبرنامه گفته است که به دنبال ترور یک خبرنگار در ولایت غور، نهادهای مدافع از رسانه‌ها، از تمامی خبرنگاران خواسته اند تا خبرهای مربوط به دولت افغانستان را برای سه روز تحریم کنند.

کمیته دفاع از خبرنگاران افغانستان از جامعه بین‌المللی، خبرنگاران بدون مرز و سازمان ملل متحد خواسته تا صدای شان‌را در اعتراض به قتل‌های هدفمند کارمندان رسانه‌ها بلند کنند.

در پی این واکنش های تُند، حشمت الله ناطق معاون سخن‌گوی شورای امنیت ملی و نجیب‌الله مقصودی مسوول کمیته بررسی قضایای خبرنگاران در وزارت امور داخله می‌گویند: بعد از تهدیدها آقای عادل در کابل خواسته شده و مدتی در کابل بسر می‌برد. بی‌آن‌که مسوولان را در جریان بگذارد روانه ولایت غور شد و توسط افراد ناشناس ترور شد.

این درحالیست که درسال ۲۰۲۱ قتل نخسین خبرنگار با واکشن‌های جامعۀ رسانه‌یی افغانستان مواجه می‌شود، بسم الله عادل خبرنگار و مدیر مسوول رادیو صدای غور عصر دی‌روز( جمعه، ۱۲جدی) در شهر فیروزکوه هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و جان باخت و در دو ماه اخیر این هشتمین خبرنگار و چندین تن از فعالین جامعه مدنی است که در ولایات مختلف کشور هدفمندان به‌قتل می‌رسند.

گزارشگر: اصلیه احمدزیSkip to toolbar