اندرابی، طالبان را در عقب انفجار ماین‌ها و قتل‌های هدفمند متهم کرد

29 Dec 2020

۹ جدی ۱۳۹۹

مسعود اندرابی ام‌روز( سه‌شنبه، ۹ جدی) درتوضیحاتی پیرامون اوضاع امنیتی به مجلس سنا، گفت که پس از توافق‌نامۀ امریکا و طالبان در دوحه، این گروه از بهرگرفتن امتیاز در گفت‌وگوهای صلح به افزایش حمله‎ها رو آورده‌اند.

آقای اندرابی می‌افزاید که طالبان درحمله‌های کلان برای گرفتن اراضی ناکام شده‌اند و جنگ‌جویان شان را برای انفجار ماین‌ها و ترور افراد، بسیج کرده‌اند.

به ‌گفتۀ وزیر امور داخله، از اعترافات شماری از بازداشت شده‌‎گان بر می‌آید که پس از توافق‌نامۀ دوحه، گروهی به نام (عبیده) در ولایت لوگر از سوی طالبان ایجاد گردید که هدف این گروه ترور کارمندان دولتی، خبرنگاران و فعالان جامعۀ مدنی است تا با قتل آنان سر و صدا ایجاد گردد.

او هم‌چنین از برنامه‌های این وزارت درهم‌کاری با امنیت ملی برای راه اندازی عملیات در بخش‌های گونه‌گون از بهر شناسایی عاملان قتل‌های هدفمند، سخن زد.

از سوی دیگر، احمدضیا سراج، رئیس امنیت ملی نیز در سخنانی به اعضای مجلس سنا، می‌گوید که از حمله‌های گروهی گرفته تا انفجار ماین‌های مقناطیسی در یک سال گذشته، بیش از ۱۸ هزار و ۲۰۰ حمله در سراسر کشور، راه اندازی شده‌اند.

او مسوول ۹۹ درصد این حمله‌ها را طالبان می‌داند و می‌گوید که در یک درصد دیگر، گروه داعش دخیل بوده‌است.

او می‌افزاید که در جریان یک سال گذشته، ۶ هزار و ۱۰۰ تن نیز بازداشت شده‌اند که از این میان ۳ هزار و ۶۰۰ تن آنان به‌اتهام دست داشتن در فعالیت‌های هراس افگنانه، بازداشت شده‌اند.

او اضافه کرد که اطلاعات امنیت ملی نشان می‌دهند که در میان بازداشت شده‌گان، ۷۰ تن به‌اتهام دست داشتن در قتل‌های هدفمندانه و ۷ تن هم تلاش برای انجام حمله  انتحاری، بازداشت گردیده‌اند.Skip to toolbar