تعبیر طالبان از توافق با امریکا؛ بیشتر بکشند تا بیشتر امتیاز بگیرند

22 Dec 2020

۲ جدی ۱۳۹۹

امرالله صالح، معاون نخست رئیس جمهور امروز (سه شنبه دوم جدی) پس از نشست شش‌ونیم با خبر دادن از دستگیری ثناوالله مشهور به محمد سلیم یکی از قملدادی‌های داعش و سمیع الله‌ عضو شبکۀ حقانی که هردو به‌خاطر ترورهای هدفمند کار می‌کردند، از تاکتیک تازۀ طالبان برای ناامن‌سازی کشور پرده برداشت.

او به پاسخ این پرسش که چرا با وجود این همه دستگری هنوز هم هسته‌های جهل و وحشت ختم/نابود نشده؟ چنین می‌نگارد: این برمی‌گردد به تصویر بزرگ جنگ. تعبیر و تفسیر طالب از توافق با امریکا در دوحه این است که باید بیشتر بکشد تا بیشتر امتیاز بگیرد و این بار تاکتیک شان ساختن هسته‌های کوچک سه نفری و پنج نفری است.  وقتی یک هسته از میان میرود هستۀ دومی  و سوم را فعال می‌سازند. گفته شده‌است که به‌خاطر انفجارات پس از توافق با امریکا آن‌ها پنجصد تن را در وزیرستان تعلیمات بم‌گذاری داده‌اند و در هسته‌های کوچک را به شهرهای کلان روان کرده‌اند.

او می‌افزاید، تا اکنون تعداد زیادی از این پنج‌صد تن از بین رفته ویا دستگیر گردیده‌اند.

در توافق‌نامه‌ای که میان طالبان و امریکا به امضا رسیده بود، آتش‌بس یکی از گزینه‌هایی بود که باید طالبان آن‌را رعایت می‌کرد؛ اما پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحه، طالبان با تغییر تاکتیک جنگ از حمله‌های تهاجمی به حملات انتحاری و انفجاری، حملات شان‌را در نقاط مختلف کشور شدت بخشیدند و این حملات روزانه قربانی بی‌شمار از نظامیان و غیر نظامیان در کشور می‌گیرد. حکومت نیز برای دفع آن تدابیر خاصی اتخاذ نکرده‌است.Skip to toolbar