گرامی داشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در فاریاب

8 Dec 2020

۱۸قوس۱۳۹۹

از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در ولایت فاریاب با حضور مقامات محلی، نهاد های عدلی و قضایی، علمای دینی، فعالین حقوق بشر، اعضای شورای ولایتی، اعضای نهادهای مدنی و زنان در ولایت فاریاب گرامی داشت بعمل آمد.

در این همایش، داکتر نقیب‌الله فایق والی فاریاب گفت: بیشترین خشونت و آواره‌گی را زنان و کودکان افغانستان متقبل شده، قربانی داده اند.

والی فاریاب از افزایش طلاق‌های بی مورد خبر داده گفت که فرق اقتصادی و مهاجرت ها باعث فروش دختران زیر سن شده،  شدت جنگ و فقر در افغانستان، گراف خشونت را بالا برده است.

آقای فایق همچنان گفت: که رئیس جمهور افغانستان طی گفت‌وگوی تلفنی با وی، از جدیت تطبیق قانون بالای عاملین خشونت علیه زنان سخن گفته است.

بانو ماریا نوری رئیس امور زنان ولایت فاریاب، خشونت علیه زنان را جهالت قرن‌های گذشته دانسته افزود که برای زنان در ادارات دولتی مصئونیت کاری فراهم شود.

مولوی گل احمد لطفی رئیس حج و اوقاف ولایت فاریاب، خشونت علیه زنان را بیرون از چوکات اسلام و انسانیت دانسته افزود که زنان در دین اسلام از حقوق و جایگاه بالایی برخوردار هستند.

حمیدالله عظیمی رئیس حقوق بشر ولایت فاریاب، از کاهش ۲۵ الی ۳۰ درصدی خشونت علیه زنان در این ولایت خبر داده گفت که در سال جاری ۱۲۸ مورد خشونت، در این نهاد به ثبت رسیده است.

با این همه، ۲۵ نوامبر روز جهانی محو خشونت علیه زنان، در تقویمِ جهان گنجانیده شده است.Skip to toolbar