ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در افغانستان

3 Dec 2020

۱۳ قوس ۱۳۹۹

معاونت دوم ریاست جمهوری افغانستان از ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در این کشور خبر می‌دهد.

اعضای ارشد این کمیسیون معاونان وزارت داخله کشور، ریاست امنیت ملی، نمایندگان باصلاحیت لوی سارنوالی، ستره محکمه، کمیسیون مستقل حقوق بشر، وزارت امور زنان و کمیتۀ مدافعان حقوق بشر هستند.

در صفحه رسمی دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور که ریاست این کمیسیون را بر عهده دارد، آمده که، فرمان ایجاد این کمیسیون سه روز پیش از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان امضا شده است.

آقای دانش پیش از این گفته بود که برای تامین مصئونیت و امنیت مدافعان حقوق بشر باید در دو مرحله؛ پیشگیری و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تهدیدها و خشونت‌ها و تعقیب عدلی و برخورد، با مرتکبین خشونت‌ها و مجازات آن‌ها برنامه ‌ریزی شود.

پیشنهاد ایجاد این کمیسیون بخشی از استراتژی محافظت از مدافعان حقوق بشر است که از سوی سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای حقوق بشری افغانستان طرح و حدود دو هفته پیش رونمایی شد.

بر اساس تعریف مسوولان سازمان عفو بین‌الملل، فعالان حقوق بشر گروه‌هایی‌اند که در برابر خشونت علیه زنان، فساد و ناهنجاری‌های دیگر مبارزه می‌کنند و متشکل از وکلای مدافع، خبرنگاران و حتی معلمانی‌اند که ارزش‌های حقوق بشری را به کودکان می‌آموزند.

ترتیب دهندگان استراتژی محافظت از مدافعان حقوق بشر به این باورند که نبود میکانیزم برای حمایت از این گروه سبب شده، مدافعان حقوق بشر در افغانستان همواره با تهدید، ترور و آدم‌ ربایی روبه‌رو شوند.Skip to toolbar