اعتیاد و ایدز برادر خونده ‌گان مرگ

1 Dec 2020

۱۱ قوس ۱۳۹۹

اول دسمبر روز جهانی مبارزه با ایدز اعلام شده است و بر همه پر واضح است که این بیماری، یک بیماری کشنده و در عین حال بیماری واگیر محسوب می ‌شود.

بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت آمار مبتلایان به ایدز بالغ بر ۳۸ ملیون نفر است که حدود ده ‌هزار تن آن شامل افغانستان می ‌شود.

‹اچ آی وی› بیماری بی ‌رحمی است که در میان شهروندان به ‌سرعت در حال گسترش بوده و جان صدها آدم را در افغانستان با خطر مواجه کرده‌است. و دلیل اصلی سرعت گسترش این ویروس عدم آگاهی کامل مردم و تابوهای اجتماعی چون خرید کاندوم و استفادۀ مشترک از وسایلی چون تیغ‌های ریش ‌تراش، اجسام نوک تیز و قرابت‌های جنسی محافظت ناشده در میان مردم می‌باشد.

اما در کنار این‌ها مصیبتی به بزرگی بحران اعتیاد در میان شهروندان است، معتادین از این که در فقر امکانات قرار دارند و استفادۀ مکرر و مشترک از سرنج‌ها باعث سرعت انتشار این ویروس در میان مردم است.

اعتیاد و ایدز به عنوان دو پدیدۀ کشنده، جامعه را فرا گرفته و برای نابودی انسان یار و برادر همدیگر هستند. سالانه هزاران فرد به بیماری اعتیاد مبتلا می‌شود و این امر خود باعث رشد و گسترش چشم ‌گیر ‹اچ آی وی› در اجتماع می‌ شود.

سوال این‌جاست که ‹اچ آی وی› با ایدز چه تفاوت دارد و چه‌گونه بدانیم که فرد به ایدز مبتلا شده‌است یا خیر؟
ویروس ‹اچ آی وی› ممکن است در ناقلان وجود داشته باشد، اما فرد مبتلا به ویروس بیمار نگردد؛ چراکه سیستم دفاعی بدنش در برابر آن مقاومت می کند. در صورتی که ویروس در بدن فرد مبتلا فعال شود و باعث تخریب سیستم ایمنی گردد، فرد مبتلا به بیماری ایدز شده است.
بیماری ایدز سه مرحله دارد. مرحله ابتدایی که فرد مبتلا شده تنها علایم سرماخوردگی را دارد و تشخیص بیماری اش دشوار است.  مرحله دوم عفونت مزمن می‌باشد که در این مرحله سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس “اچ آی وی” ضعیف می‌گردد. مرحله سوم ایدز است که در این مرحله بیماری پیشرفت می‌ کند و درمانش مشکل می‌باشد. در مواردی حداکثر ۲۵ سال طول می کشد تا علایم ایدز در یک فرد نمایان شود. در برخی موارد نیز بیماران بیشتر از ۱۰ سال نمی توانند زندگی کنند.

با در نظر داشت موارد بالا فهمیدم این که فرد به این ویروس مبتلا است یا خیر خیلی دشوار است و الی این که در نزد معالج متخصص مراجعه نکرده باشد.
لازم است جهت مراقبت و در امان ماندن از این بلای خانمان سوز موارد مهم صحی را رعایت گردد.

افزایش بیکاری و روی آوردن جوانان به اعتیاد با عث جان گرفتن ایدز در اجتماع شده جان هزاران کس را با خطر مبتلا شدن به این ویروس کرده به دشمنی همیشه در کمین مبدل شده است.

اما جای نگرانی برای تمام شهروندان عدم آگاهی کامل از این پدیدۀ شوم است، با وجودی که سال‌های زیاد از شناخت این ویروس به‌عنوان یک دشمن آماده علیه سلامتی بدن انسان محسوب می ‌شود؛ اما تا هنوز جریان آگاهی دهی مثمر در میان مردم ایجاد نشده و هنوز هم در افغانستان مردم از این ویروس شناخت درست ندارند.

نویسنده : عنبر کیا

 Skip to toolbar