دولت افغانستان :شکست بن بست در مذاکرات صلح در قطر حقیقیت ندارد

25 Nov 2020

۵ قوس ۱۳۹۹

ارگ ریاست ‌جمهوری می ‌گوید که گزارش‌ها دربارۀ شکسته ‌شدن بن ‌بست در مذاکرات صلح در دوحه حقیقت ندارند و تاکنون در مذاکرات دوحه پیشرفتی نیست.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهور که پس از چاشت امروز در یک نشست خبری در کابل سخن می‌ زد، گفت که دلیل بن‌بست مذاکرات دوحه بهانه‌جویی‌های طالبان است.

او گفت که طالبان خواست ‌های خلاف قانون را مطرح می ‌کنند که نه رییس‌جمهور، نه حکومت و نه مردم افغانستان آن را می‌پذیرند: «خبرهایی که از آدرس منابع مطرح می گردد حقیقت ندارد. حدود و اصول مذاکره را قانون اساسی، فیصله‌های لویۀ جرگۀ مشورتی صلح تعیین کرده‌است و کسی فراتر از آن تصمیم گرفته نمی ‌تواند.»

پیش از این، منابع گفته بودند که بن‌ بست در مذاکرات میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه شکسته ‌است و طرف‌ها به توافقاتی دست یافته‌اند.

این منابع هم ‌چنین گفته بودند که معصوم ستانکزی، رییس هئیت مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با سلام رحیمی، مشاور رییس ‌جمهور غنی از دوحه به کابل سفر کرده‌اند و دربارۀ توافقات تازه با رییس ‌جمهور رأی ‌زنی کرده‌اند.

صدیق صدیقی سفر آقای ستانکزی به کابل را تأیید کرد اما در این باره بیشتر جزییات نداد.

آقای صدیقی در بخش دیگر از سخنانش، دربارۀ نشست ژنو و تعهدات تازۀ جامعۀ بین‌الملل به افغانستان گفت.

او گفت که جامعۀ جهانی در نشست دو روزۀ ژنو که دیروز به پایان رسید، متعهد شدند که ۱۳.۳ میلیارد دالر تا سال ۲۰۱۴ به افغانستان کمک کنند.Skip to toolbar