انتخاب بایدن به ریاست جمهوری چه منافعی می ‌تواند برای روسیه داشته باشد؟

8 Nov 2020

۱۸ عقرب ۱۳۹۹

به ‌رغم اختلافات داخلی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌ خواهان، انتخاب یک رئیس جمهور دموکرات برای روسیه معنای مشخصی دارد و در مسکو می ‌دانند در چه زمینه‌هایی می‌توانند با جو بایدن زبان مشترک یافته و در چه مسائلی با دردسر روبرو می‌شوند.

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» روسیه در تحلیلی نوشت: “دونالد ترامپ” که بیشتر از یک روز است که در مجامع عمومی ظاهر نشده، اعلام کرد که “با یک آراء بی سابقه تاریخی” در انتخابات پیروز می‌شود. این در حالی است که نتایج منتشره از شمارش آراء با این ادعا در تضاد است، ولی رئیس جمهور فعلی آماده است تا مبارزه را به دادگاه بکشاند.

هرچند به احتمال زیاد، او شکست خواهد خورد و ایالات متحده توسط جو بایدن هدایت خواهد شد. حال این سئوال مطرح است: «روسیه چه انتظاراتی می تواند از رئیس جمهوری دموکرات داشته باشد – “تحریم‌های جهنمی” که قبلاً وعده داده شده بود یا حتی صف آرایی راحت‌تر نیروها نسبت به دوره ریاست جمهوری ترامپ؟»

با گذشت چند روز از برگزاری انتخابات، بایدن هنوز به پیروزی قطعی نرسیده، ولی موقعیت ترامپ بسیار ناامید کننده است: او ایالت پنسیلوانیا که بسیار مهم بود را از دست داده، جایی که نه تنها شمارش آراء همچنان ادامه داشته و رای‌های جدید همچنان از طریق پست دریافت می‌شود. تیم رئیس جمهور فعلی هنوز این مسئله را یک توطئه می‌دانند. ترامپ امید خود را به شکایت به دیوان عالی بسته که محافظه کاران همچنان بر آن تسلط دارند. ضمن اینکه مجلس سنا همچنان در کنترل جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند و ترامپ هم هنوز رئیس جمهور است. با وجود همه اینها، به نظر می رسد که جنگ قانونی و بازشماری مجدد به هدف خود نخواهد رسید و بازی دیگر برای ترامپ از دست رفته است. بدین ترتیب، انتقال جو بایدن به کاخ سفید در ماه ژانویه سال آینده فقط با مرگ وی قابل پیشگیری خواهد بود (البته ما چنین آرزویی نمی‌کنیم).

به طور کلی پذیرفته شده است که چنین نتیجه‌ای برای روسیه که به نوعی به انتخاب مجدد ترامپ امیدوار بود، بدترین نتیجه است. ولی در محافل کارشناسی سیاسی شایعه‌ای به طور فعال در جریان است که این بار، برخلاف انتخابات 2016 ، دیدگاه‌‌ها در میان نخبگان سیاسی روسیه متفاوت است. افرادی اطمینان دارند که برعکس انتخاب بایدن، روابط مسکو و واشنگتن را از قله شیب دار خارج می‌کند، زیرا رئیس جمهور جدید فردی باتجربه، منطقی و صلح دوست است و به نظر می‌رسید که می‌توان با مقامات دولت وی ارتباط برقرار کرد.

بسیار خوب خواهد بود، اگر چنین شود. ولی یکی از قوانین اساسی بقا می‌گوید: “از آنجا که شخصی قول می‌دهد شما را بکشد، شما باید حرف او را قبول کنید”. بنابراین روسیه هنوز مجبور خواهد شد حتی با دقت بیشتری دفاع محیطی را انجام دهد یا حداقل با ورود بایدن به عرصه، خود را برای آن آماده کند. برای اینکه مقدمه چینی‌های کلی دولت جدید آمریکا برای روسیه چندان خوب نبوده است.

حزب دموکرات رسما مسکو را مقصر در شکست ننگین چهار سال پیش خود در انتخابات ریاست جمهوری دانسته است. تنها برای بخشی از رهبران بلندپایه این حزب، نیرنگ عمدی بودن نفوذ روسیه مشخص است و اکثر افراد صادقانه به نقش “هکرهای روسی” و توطئه مسکو با ترامپ اعتقاد دارند. بایدن شخصاً، به عنوان بخشی از تیم سیاست خارجی باراک اوباما، باید هم روسیه را مقصر در شکست آمریکایی‌ها در اوکراین (به عنوان مثال، برای از دست دادن شبه جزیره کریمه)، مقصر بداند. از این بدتر، این مسئله برای معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا جنبه شخصی دردناکی یافته، زیرا در اوکراین بود که طرح‌های فساد مالی با مشارکت پسرش، هانتر بایدن و سپس خود وی، پایان یافت و به یک جنجال سیاسی تبدیل شد.

به زبان ساده‌تر، دموکرات‌ها قدرت را به دست می گیرند تا از روسیه انتقام بگیرند. آنها چهار سال است که تلاش کرده‌اند آمریکایی‌ها را متقاعد کنند که واشنگتن با مسکو بیش از حد نرم برخورد کرده و لازم است تا سخت‌تر عمل شود.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: در عین حال، باید انتظار داشت که دولت لیبرال بایدن، برخلاف تیم وحشی ترامپ، نه تنها با کشورهای اروپایی (به‌خصوص با آلمان)، بلکه با پکن، که بایدن بسیار شناخته شده و مورد احترام است، زبان مشترک پیدا کند.

حتی لازم نیست که به شروع یک عملیات نظامی جدید در هر نقطه از جهان فکر کرد. بایدن از زمان ماجراجویی‌های جورج بوش در عراق، به عنوان یکی از طرفداران سیاست ضدجنگ شناخته می‌شود. ولی روسیه قادر نخواهد بود از پ

در حال حاضر روابط روسیه و آمریکا همچنان در یک بن‌بست قرار دارد، زیرا گروگان جنگ بین دموکرات‌ها و ترامپ شده است، و بایدن برخلاف رئیس جمهور کنونی، در اقدامات خود آزاد خواهد بود و ممکن است به این تصمیم برسد که “در یک مسیر بد” با مسکو کار نکند. در این صورت کاخ سفید در لفاظی‌ها با روسیه خصمانه‌تر برخورد خواهد کرد.

در این بین، نکاتی هم برای توافق دو طرف وجود دارد. برخلاف جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها عاشق توافقنامه‌های بین المللی محدود کننده تسلیحات هستند. آنها (و بایدن شخصاً) به خروج ایالات متحده از پیمان “آسمان باز” و پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر، اعتراض کردند. بنابراین روسیه حداقل خواهد توانست همانطور که می خواهد پیمان استارت-3 را تمدید کند، برای اینکه امضای آن هم به در دولت اوباما و تحت تاثیر نظریات بایدن صورت گرفت.Skip to toolbar