واکنش ها در پیوند به  جان باختن سه کارمند بانک مرکزی بشمول یما سیاوش

7 Nov 2020

۱۷ عقرب ۱۳۹۹

این انفجار بامداد امروز در منطقۀ مکروریان چهارم کابل رخ داد. در این رویداد، احمدالله انس، معاون ریاست دفتر بانک مرکزی و محمد امین، رانندۀ این بانک نیز جان باختند.

انفجار ماین جاسازی‌شده بر موتر حامل کارمندان بانک مرکزی که در آن یما سیاوش، گردانندۀ پیشین برنامه‌های سیاسی طلوع ‌نیوز جان باخت، با واکنش‌های گسترده‌یی روبه‌رو شده‌است.

از این میان، رییس ‌جمهور غنی این رویداد را ” تروریستی” خوانده‌ و آن را نکوهش کرده‌است.

در خبرنامۀ ارگ ریاست ‌جمهوری که در این باره نشر شده، به نهادهای مربوط دستور داده شده‌است که این رویداد را به‌گونۀ همه‌جانبه بررسی کنند و عاملان آن را جزا بدهند: «رییس‌جمهور ضمن محکوم نمودن شدید این رویداد تروریستی، به ارگان‌های مربوطه هدایت داد که در این خصوص بررسی همه‌جانبه نموده، عاملین را گرفتار و به سزای اعمال شان برسانند.»

این انفجار بامداد امروز شنبه در منطقۀ مکروریان چهارم کابل رخ داد. در این رویداد، احمدالله انس، معاون ریاست دفتر بانک مرکزی و محمد امین، رانندۀ این بانک نیز جان باختند.

یما سیاوش، اخیرأ به‌عنوان مشاور مطبوعاتی و دستیار رییس بانک مرکزی کارش را آغاز کرده بود.

آقای سیاوش، چندین سال به ‌عنوان گردانندۀ برنامه ‌های سیاسی طلوع ‌نیوز نیز کار کرده بود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، حامدکرزی، رییس ‌جمهور پیشین و شماری دیگر از مقام‌ های حکومت و چهره‌ های سیاسی انفجار امروز را نکوهش کرده‌اند.

خبر جان ‌باختن یما سیاوش واکنش‌های گسترده‌ یی را در شبکه ‌های اجتماعی نیز به‌ همراه شده‌است. دوستان و همکاران سیاوش، جان ‌باختن اورا ضایعه گفته‌اند و حکومت را در تأمین امنیت جان شهروندان ناکام خوانده‌اند.

سفارت کانادا در کابل نیز در تویتی، این حمله را نکوهش کرده و تأکید کرده‌است که مصونیت خبرنگاران و آزادی بیان برای صلح و دموکراسی در افغانستان حیاتی است.

سفیر چین در کابل هم در تویترش، ضمن نکوهش رویداد، گفته‌است که از خبر جان ‌باختن یما سیاوش تکان خورده‌ است.

کابل اخیرأ گواۀ افزایش بی‌پیشینۀ حمله‌های هراس‌افگنانه بوده‌است.

سیاوش اخیرأ سند کارشناسی‌اش را از دانشگاۀ نویدا در هندوستان بدست آورده بود.

روز دوشنبۀ هفتۀ پیش، مهاجمان بر دانشگاۀ کابل حمله کردند و جان ۲۲ تن را گرفتند. ده روز قبل ‌تر از آن، یک مهاجم انتحاری مرکز آموزشی کوثر دانش در غرب کابل را آماج قرار دادند که در آن ۳۰ تن جان باختند.

این رویدادها در حالی افزایش یافته‌اند که هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ صلح جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان از چهل روز بدینسو در دوحه سرگرم رأی‌زنی برای آغاز گفت‌وگوهای رسمی صلح استند؛ اما تاکنون دو طرف به توافقی نرسیده‌اند.Skip to toolbar