حاصلات گندم امسال درافغانستان به بیش از ۵.۱ میلیون تن رسید

21 Sep 2020

۳۱ سنبله ۱۳۹۹

 

نتایج یک سروی مشترک وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات افغانستان نشان میدهد که در سال روان، حاصلات گندم به ۵.۱ میلیون متریک تن رسیده است.

اکبر ‘رستمی”سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید که از میان مجموع حاصلات، ۴.۰۳ میلیون متریک تن گندم از کشت‌های آبی و ۱.۱۵ میلیون متریک تن گندم از کشت‌ زارهای للمی به دست آمده است.

این سروی در ۳۰ ولایت، ۱۷۷ ولسوالی و ۸۸۵ روستا صورت گرفته است.

آقای “رستمی”می‌گوید که سال گذشته و طبق سروی مشترک وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، و اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، میزان تولید گندم حدود ۴.۹ میلیون تُن بود که حاصلات امسال، افزایش بیش از ۲۰۰ هزار متریک تنی را نشان می‌ دهد.

دلیل افزایش میزان تولید مجموعی گندم در سال روان نسبت به سال گذشته، افزایش ساحات کشت و بیش‌ترشدن تولید در مزارع للمی بوده است.

کشت‌ زارهای آبی گندم در سال روان به ۱.۶۱ میلیون هکتار و مزارع للمی گندم به ۱.۰۵ میلیون هکتار افزایش یافته است.

تخار، هرات، قندهار، هلمند، کندز و غزنی به ترتیب بیش‌ ترین میزان گندم را در سال روان تولید کرده‌اند. هم‌ چنان پنجشیر، نورستان، غور، پکتیا، نیمروز و کاپیسا، به ترتیب، کم‌ ترین تولید گندم را داشته‌اند.

بر اساس آخرین سروی، افغانستان ۷.۳ میلیون هکتار زمین زراعتی آبی و للمی دارد که از این میان، ۳.۴ میلیون هکتار آن تحت کشت قرار می‌ گیرد. از جمع زمین‌ های قابل کشت، ۲.۳ میلیون هکتار آن آبی است و حدود یک میلیون آن به صورت للمی کشت می‌ شود.

نیاز گندم جمعیت ۳۲.۹ میلیونی فعلی افغانستان امسال ۶.۴۹ متریک تُن است.

 

به گفته مقام ها در وزارت زراعت این سروی، با استفاده از تکنولوژی «ریموت سینسنگ» و سیستم معلومات جغرافیایی و با رویت تصاویر ماهواره‌ای «sentinel» که دارای دقت ۱۰ متر می‌ باشد، صورت گرفته است.Skip to toolbar