شمار قربانیان و زخمیان سیلاب ها در پروان به ۱۸۰ نفر رسید

26 Aug 2020

۵ سنبله۱۳۹۹

‌در نتیجۀ سرازیرشدن سیلاب‌ مدهش در ولایت پروان ده‌ها تن کشته و زخمی شده‌اند. حوالی ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز (چهارشنبه، ۵ سنبله) بارش شدید باران و وزش طوفان در شهر چاریکا، مرکز ولایت پروان سبب جاری‌شدن این سیلاب‌ شد.

عبدالخلیل حیدری، سرطبیب شفاخانۀ غیرنظامی ولایت پروان می‌گوید، ۷۷ جسد و ۱۰۳ زخمی از محل رویداد به شفاخانه منتقل شده‌اند. به گفتۀ او، در میان قربانیان این سیلاب‌ زنان و کودکان نیز هستند.

غلام‌بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع به ولایت پروان رفته‌اند. آقای جیلانی می‌گوید، در حال حاضر برای ۴ هزار خانوادۀ آسیب‌دیدۀ این رویداد سرپناه‌های موقت و غذای آماده توزیع می‌شود.

وزیر دولت در امور رسیده‌گی به حوادث از نهادهای کمک‌رسان ملی و بین‌المللی می‌خواهد که برای کمک به آسیب‌دیده‌گان این سیلاب‌ اقدام کنند.

جاده‌های عمومی و فرعی شهر چاریکار به روی رفت‌وآمد بسته است. نثاراحمد حبیبی، رئیس ادارۀ مبارزه با رویدادهای طبیعی ولایت پروان می‌گوید، در این سیلاب‌ حدود ۵۰۰ خانۀ مسکونی و دکان به گونۀ کلی و قمسی ویران شده است. به گفتۀ او، عملیات نجات برای بیرون‌کشیدن افراد گیرمانده در زیر آوار ادامه دارد.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع در نشست کمیتۀ حالات اضطرار در این ولایت از انتقال دارو، ۴ هزار تخته کمپل و تجهیزات برای بیرون‌کشیدن قربانیان از زیر آوار، توسط ارتش خبر می‌دهد.

هم‌زمان با این مسئولان وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گویند، برای خانواده‌های قربانیان مبلغ ۵۰ هزار افغانی کمک نقدی می‌کنند و برای زخمیان نیز کمک‌ در نظر گرفته شده است.

سرازیر_شدن_سیلاب

ولایت_پروانSkip to toolbar