یوناما : مذاکرات صلح میان افغان ها تا پایان این هفته آغاز می گردد

16 Aug 2020

۲۶ اسد ۱۳۹۹

دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که قرار است گفت‌و‌گوهای بین‌الافغانی تا پایان هفتۀ جاری در دوحه، پایتخت قطر آغاز ‌شود.

یوناما امروز (یک‌شنبه، ۲۶ اسد) در رشته توییتی نگاشته است که اعضای هیأت این نهاد روز گذشته، شنبه بیست‌وپنجم اسد، در پیوند به آغاز گفت‌‌وگوهای بین‌الافغانی با رهبران سیاسی طالبان در قطر، گفت‌وگو کرده‌اند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، کاهش خشونت‌ها و ایجاد فضای اعتماد را در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ضروری می‌داند و می‌افزاید که این نهاد از این گونه گفت‌وگوها پشتی‌بانی می‌کند.

قرار بود گفت‌و‌گوهای بین‌الافغانی امروز در دوحه آغاز شود، اما هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت روز گذشته به سلام‌وطندار گفت که بنا بر دلایل ناروشن، این گفت‌وگوها به تعویق افتاده است.

اما وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، تاریخی که پیش از این از سوی رسانه‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه، نشر شده از سوی هیچ نهاد رسمی دولتی اعلام نشده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، حکومت برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به گونۀ کامل آماده‌گی دارد و در حال حاضر برای تعیین تاریخ برگزاری این گفت‌گوها، رأی‌زنی می‌کند.‌

خانم انوری می‌افزاید که طی مراحل حقوقی و تخنیکی زندانیان باقی‌ماندۀ طالبان ادامه دارد و 320 زندانی دیگر این گروه نیز آزاد می‌شوند.

پس از تأیید لویه جرگۀ مشورتی صلح، رئیس جمهور غنی فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان را امضا کرد.

تاکنون حکومت ۸۰ تن از این زندانیان طالبان را آزاد کرده ‌است.

این در حالیست که فرانسه از حکومت افغانستان خواسته است تا آن شمار زندانیان طالبان را که در قتل شهروندان این کشور نقش داشتند، آزاد نکند.

سفارت فرانسه در کابل در صفحۀ توییترش از حکومت افغانستان خواسته است که در آزادی شماری از«تروریست‌ها» که محکوم به قتل شهروندان این کشور در افغانستان هستند، به ویژه سربازان و کارمندان کمک‌رسان، اقدام نکند.

به گزارش برخی رسانه‌ها از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۹ میلادی ۸۶ سرباز فرانسه‌ای در افغانستان کشته شده‌اند.

یونماSkip to toolbar