واکنش فرانسه در پیوند به رهایی شماری از زندانیان طالب

16 Aug 2020

۲۶ اسد ۱۳۹۹

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه روزگذشته (شنبه، ۲۵اسد) با رهایی شماری از زندانیان طالبان مخالفت کرده‌است و از حکومت افغانستان خواسته‌است تا زندانیانی که در کشتن سربازان فرانسوی دست داشته‌اند را، رها نکند.

وزارت خارجه فرانسه در یک خبرنامه در این باره گفته‌است که فرانسه “نگران” رهایی شماری از ۴۰۰ طالب استند که قرار است از سوی حکومت افغانستان، آزاد شوند.

خبرنامه می ‌افزاید: “در نتیجۀ، ما از مقام ‌های افغان خواسته ‌ایم که نسبت به آزادی طالبان، اقدام نکنند.”

حکومت افغانستان تاکنون در این باره، واکنش نشان نداده‌است،تاکنون حکومت ۸۰ تن از میان ۴۰۰ زندانیان طالبان را، آزاد کرده‌است.

رهایی این افراد آخرین مانع در برابر مذاکرات صلح دانسته می ‌شود که لویه ‌‎جرگۀ مشورتی صلح هفتۀ گذشته با رهایی آنان، موافقت کرد.

از سویی دیگر، با گذشت شش روز از صدور فرمان رییس ‌جمهور غنی برای رهایی این ۴۰۰ زندانی جنجالی، ۳۲۰ تن آنان تاکنون در بند استند. شورای امنیت ملی هم از رهایی این ۳۲۰ زندانی چیزی نمی ‌گوید.

پیش از این، رییس‌ جمهور غنی در مقاله ‌یی در واشنگتن‌ پست هشدار داده‌ است که ناکامی گفت وگوهای صلح با طالبان گزینه نیست و بهای مرگ‌باری خواهد داشت که مردم افغانستان و جامعه جهانی توان پرداخت آن را ندارند.

رییس‌ جمهور هم‌ چنان نگاشته ‌است که تصمیم رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان از سوی لویه‌ جرگۀ مشورتی صلح بزرگ‌ ترین خطری است که مردم افغانستان برای رسیدن به صلح، پذیرفته ‌اند.

منابع پیش از این گفته ‌اند که کشورهایی چون امریکا، فرانسه و آسترالیا روی رهایی شماری از زندانیان طالبان که در فهرست چهارصد نفری زندانیان این گروه استند ملاحظه ‌هایی دارند و از همین رو روشن نیست که این زندانیان چه زمانی رها می ‌شوند.Skip to toolbar