ستانکزی: شرکت کننده گان لویه جرگه صلاحیت عفو حق العبدی ندارند

5 Aug 2020

۱۵ اسد ۱۳۹۹

کمیسیون برگزاری لویۀ جرگۀ مشورتی صلح، می‌گوید که شرکت کننده‌گان این جرگه صلاحیت عفو حق‌العبدی چهارصد زندانی طالبان را ندارد.

پس از آن ‌که رییس ‌جمهور غنی گفت که حکومت صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی از پنج‌هزار زندانی طالبان را ندارد و لویه جرگه باید در این باره تصمیم بگیرد.

این جرگه قرار است به ‌روز جمعه – ۱۷ اسد – برگزار شود و در آن ۳۲۰۰ تن از سراسر افغانستان شرکت خواهند کرد.

به گفتۀ کمیسیون برگزاری این جرگه، حکومت افغانستان می ‌کوشد که از اعضای این جرگه دربارۀ سرنوشت این چهارصد زندانی جنجالی طالبان مشوره بگیرد.

بربنیاد اطلاعات، این چهارصد زندانی طالبان به جرم‌های قتل، قاچاق مواد مخدر، اختطاف، فساد اداری و مالی در بازداشت به‌سر می‌برند و برخی از این زندانیان محکوم به اعدام هستند.

کمیسیون برگزاری لویۀ جرگه مشورتی صلح می‌گوید که در این جرگه هیچ برنامۀ پنهانی یی وجود نخواهد داشت.

معصوم استانکزی، رییس این کمیسیون گفت: «بعضی وقت‌ها دربارۀ این بحث می‌ شود که در این جرگه پول مصرف می ‌شود، یک ضایع وقت است و یا این ‌که حکومت کدام آجندای پنهانی دارد. برای تان بسیار به وضاحت می ‌گویم که نه کدام آجندای پنهانی است و نه ضایع کردن وقت است.»

اما، حقوق ‌دانان می ‌گویند که نه تنها رییس ‌جمهور، بل لویه جرگه مشورتی صلح هم صلاحیت عفو مسایل حق ‌العبدی را ندارند.

روح‌الله سخی‌زاد، حقوق‌دان اظهار داشت: «هیچ‌کسی به‌شمول لویۀ جرگه و شخص رییس‌جمهور صلاحیت عفو مسایل حق ‌العبدی را ندارد.»

بربنیاد توافق صلح امریکا و طالبان که در دهم ماه حوت سال گذشته در دوحه امضا شد، قرار شد حکومت افغانستان تا پنج‌هزار زندانی طالبان را رها کند و طالبان هم یک‌هزار سرباز دولتی را که دربند دارند آزاد کنند. طالبان هفتۀ پیش اعلام کرد که روند رهایی زندانیان حکومت پایان یافته‌است و حکومت نیز بیش از چهارهزار و چهارصد زندانی طالبان را رها کرده‌است.

معصوم استانکزی افزود: «جرگه از نامش معلوم است که یک جرگۀ مشورتی است و زمانی‌که یک مسئله کلان مصلحت ملی مطرح می‌شود. بحث در این باره است که آیا خیر کثیر را می‌‎خواهند و یا شر قلیل را می‌خواهند.»

ترکیب کمیته‌ها و رییس لویۀ جرگه بربنیاد ترکیب لویۀ جرگه سال پیش خواهد بود که بربنیاد این ترکیب، لویۀ جرگۀ مشورتی صلح را عبدرب‌الرسول سیاف رهبری خواهد کرد. ۳۰درصد شرکت کننده‌گان آن زنان خواهند بود و این جرگه ۵۱ کمیته خواهد داشت.

استانکزی

شرکت_کننده_گان

لویه_جرگهSkip to toolbar