ناتو: طالبان را به کشتن افراد ملکی در افغانستان متهم کرد

28 Jul 2020

۷ اسد ۱۳۹۹

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو در صفحۀ توییترش نگاشته است که دلیل تلفات اکثر غیرنظامیان در افغانستان، سطح بالای خشونت‌های است که توسط طالبان انجام می شود.

ناتو گفته که افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، فرصت به وجود آمده برای صلح را آسیب می‌زند. ناتو از طالبان خواسته که دست از خشونت بردارند و به میز مذاکره حاضر شوند.

ناتو تصریح کرده که بهترین راه برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ در افغانستان، پی‌گیری گفت‌وگوهای سیاسی (گفت‌وگوهای صلح) است.

ناتو افزوده که این سازمان به تلاش‌‌های خود برای صلح‌سازی در افغانستان متعهد است.

صبح امروز، هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی گفت که نیمه اول سال 2020 در افغانستان شاهد نوسان سطح خشونت‌ها بوده و فراوان افراد ملکی بابت آن متاثر شده‌اند.

براساس گزارش یوناما، در نیمه اول سال جاری میلادی، 3458 فرد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند. در گزارش یوناما آمده که در نیمه اول سال جاری میلادی، 1282 غیرنظامی در افغانستان کشته شده و 2176 تن دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش تازه یوناما آمده که رقم تلفات غیرنظامیان در مقایسه با شش ماه اول سال 2019، کاهش 13 درصدی داشته است.

بر اساس گزارش یوناما، دلیل عمده کاهش سیزده درصدی تلفات غیرنظامیان، کاهش عملیات‌های نیروهای نظامی بین‌المللی و دولت اسلامی عراق و شام (شاخه خراسان داعش) بوده است.

یوناما گفته، با توجه به کاهش سیزده درصدی تلفات غیرنظامیان، افغانستان هم‌چنان مرگ‌بارترین کشور برای غیرنظامیان است.

شورای امنیت ملی نیز صبح امروز با نشر اعلامیه‌یی گفت که طالبان مسئول اکثر کشتارهای غیرنظامیان بوده‌اند. در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده که گروه‌های تروریستی دیگر در تبانی با گروه طالبان، مسئول کشته شدن غیرنظامیان اند.

شورای امنیت ملی از طالبان خواسته که به آتش‌بس دایمی تن بدهند و زمینه را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم سازند.Skip to toolbar